27° Açık
 • EURO 6.58
 • DOLAR 5.77

7. Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitimi Sempozyumu

– Farklı ülkelerden bilim insanlarının katıldığı sempozyumun açılışında, Abdal kültüründen gelen sanatçıların oluşturduğu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu üyeleri müzik dinletisi sundu
Kültür & Sanat - 12 Ekim 2018 18:15 A A

KIRŞEHİR (AA) – Sosyal Bilgiler Eğitimcileri Birliği Derneği tarafından her yıl farklı bir üniversitede gerçekleştirilen Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitimi Sempozyumu'nun 7'ncisi, Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) ev sahipliğinde Kırşehir'de başladı.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi'ndeki sempozyumun açılış töreninde, Abdal kültüründen gelen sanatçıların oluşturduğu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu üyeleri, müzik dinletisi sundu.

Törende konuşan AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2012 yılından itibaren periyodik olarak her sene farklı üniversitelerde düzenlenen sempozyuma ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

AEÜ'nün bu yıl 6 uluslararası sempozyuma ev sahipliği yaptığını aktaran Karakaya, şöyle devam etti:

"Ben bir matematikçi olarak sosyal bilgileri önemsiyorum. Çünkü sosyal bilgilerin toplumu inşa ettiği, kültür oluşturduğu ve medeniyet kurduğu gerçeği göz ardı edilemez. Toplumların kültürleri, tabiri yerindeyse endemiktir. Kültür evrensel olmaz, her kültürün özgünlüğü, kendilerine ait kısımları vardır. Bu anlamda sosyal bilgiler bu endemik özelliği işleyebilen, onu sosyal hayat formuna çevirebilen ve bundan kaynaklı kültür medeniyet ufkunu destekleyen temel alandır."

Sosyal Bilgiler Eğitimcileri Birliği Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emine Özlem Yiğit de derneğin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, tüm sosyal bilgiler eğitimcilerini derneklerine üye olmaya davet etti.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bayram Tay da sosyal bilgiler dersinin verilmeye başlamasının 50. yılının Ahi Evran Üniversitesinde yapılması için çalışma yürüttüklerini belirterek, "Sempozyuma farklı ülkelerden bilim insanları katılıyor. Katkı sağlayan ve sponsor olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim." dedi.

Konuşmaların ardından sempozyumun birinci oturumunda, "Ortaokul düzeyindeki öğrencilerin kültür kavramına ilişkin algılarının incelenmesi", "Okul öncesinde sosyal bilgiler eğitimi", "Sosyal bilgiler derslerinde görsel sanat ürünlerinin kullanımı", Öğretmen adaylarının ders planına ilişkin algıları" başlıkları işlendi.

Kültür & Sanat - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]