8 Mart Çarşamba Reyting sonuçları | Diriliş, Evlat Kokusunu ezdi geçti

Reyting sonuçlarında zirvede kim var merak ediliyor.

11 Mart 2017 Cumartesi, 11:13

Reyting sonuçlarında zirvede kim var merak ediliyor. Çarşamba günlerinin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, tekrar reytinglerde lider konumda. Poyraz Karayel’in yerini doldurması beklenen Evlat Kokusu dizisi Kanal D ekranlarında yeni başladı. Evlat Kokusu’nun Diriliş Ertuğrul’u reytinglerde geçmesi bekleniyordu. Fakat beklenen olmadı. Diriliş Ertuğrul reytinglerde lider konumda olurken, Evlat Kokusu alt sıralara düştü.

Reyting sonuçları nasıl ölçülür? 

Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne dek izlendiğini ortaya çıkaran sistemin adıdır. Bu ölçümler açıklanmış sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu agnostik. Son bilgilere tarafından takriben 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.

Reyting oranları nasıl hesaplanır? 

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adı bahşedilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne değin zaman ile izlediğini ortaya koyar ve bütün televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna tarafından bir sipariş verme yapılır. Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB adı bahşedilen sıralamada ise kazanç seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.Reyting denekleri nasıl seçiliyor Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com