Arılarıyla bin 500 kilometre yol yaptılar

Silivri’nin Çeltik Mahallesi’nde bulunan merada arıcılık yapan Koçali Yağıntekin ve Selim Bahtiyaroğlu, Kanola çiçeğinin özleriyle besledikleri arıların üreteceği balın hasadı için gün sayıyor.

26 Nisan 2017 Çarşamba, 12:45

Silivri’nin Çeltik Mahallesi’nde bulunan merada arıcılık yapan Koçali Yağıntekin ve Selim Bahtiyaroğlu, Kanola çiçeğinin özleriyle besledikleri arıların üreteceği balın hasadı için gün sayıyor. Kars, Çerkezköy, Silivri ve Şile arasında arıcılık yapan iki dost, Silivri’nin Çeltik Mahallesi’nde yer alan merada arılarını kışlatmak için getirdiklerini belirterek, “Arıcılık bir hastalıktır. Bulaşan bu işi bırakamaz” dedi.

2013 yılına kadar şoför olarak çalıştığı, ayağının kesilmesinin ardından devletten aldığı destekle arıcılık sektörüne giriş yaptığını belirten Koçali Yağıntekin, “Çerkezköy’de yaşıyorum. Esasen Kars’lıyım. Burada Kanola olduğu için arkadaşım Selim Beyle arılarımızı kışlatmak için buraya getirdik. Bir zaman daha burada kalacağız” diye konuştu.

“Temmuz ayı başına kadar burada kalacağız” diyen Selim Bahtiyaroğlu da, “Arılarımızın güçlenmesi için ve Kanola çiçeğinin özlerini almaları için kovanlarımızı buraya getirdik. Buradan Şile’ye oradan da Kars’a gideceğiz. bal hasadımızı orada yapacağız. Eylül ayına kadar orada kalıp yeniden buraya dönüş yapacağız. Burada çadırımızı kurup gece gündüz burada kalıyoruz. Evimiz burası oluyor, geceleri ve sabahleyin saatlerinde soğuk oluyor lakin idare etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Yusuf Eker

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com