Beyşehirde iki yılda 56 metruk yapı yıkıldı

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçe merkezi ve dış mahallelerde yıllardır yıkılmayı bekleyen metruk yapıların zabıta ekiplerinin nezaretinde gerçekleştirilen çalışmalarla yıkımlarının yapıldığını söyledi.

21 Nisan 2017 Cuma, 11:15

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçe merkezi ve dış mahallelerde yıllardır yıkılmayı bekleyen metruk yapıların zabıta ekiplerinin nezaretinde gerçekleştirilen çalışmalarla yıkımlarının yapıldığını söyledi. Fen İşleri Müdürlüğü’ne alt ekipler göre Beyşehir’de son iki yılda toplam 56 metruk yapının yıkımının gerçekleştirildiğini belirten Özaltun, “2015 yılında Beyşehir’de 3’ü ilçe merkezi, 42’si ise 13 farklı dış mahallede olmak üzere toplam 45 metruk binanın yıkımı yapıldı. 2016’da bu rakam 11 oldu. Geçen yıl ilçemiz merkezinde 4, 7 ayrı dış mahallemizde ise 7 elde etmek üzere toplam 11 metruk binanın yıkımı gerçekleştirilmiştir” dedi.

Metruk bina yıkımlarının bu yıl da sürdüğünü belirten Özaltun, 2017 yılının başlarından itibaren ise şu belli başlı dek 2 bambaşka mahallede 2 yapının yıkıldığını belirterek, “Dönemimizde yıkılmayı bekleyen kullanılamaz durumdaki fazla sayıda metruk binanın yıkımı için fiziksel adımlar atmaya başladık. Sahipleri kadar kullanılmayan bu binalar hem yıkılma tehlikesi talep ediyor, keza de çevresi için bakış kirliliği oluşturuyordu. Metruk bina afet çalışmalarında kurum olarak bir takım devlete ait prosedürleri yerine getirerek bu işlemleri yerine getiriyoruz. Ilk Önce metruk yapı sahipleri ile istişare ettikten sonradan onay vermesi halinde yıkımı gerçekleştiriyoruz. Afet için muvafakat vermeyen yapı sahipleri için ise maili inhidam yıkım kararı alarak mülk sahiplerine tebligat yapıp süreci başlatıyoruz. Süreçte verilen mühletin dolması sonrasında mal sahipleri yıkımı kendileri gerçekleştirmezse kurum olarak çalışmayı kendi meslek makinelerimiz marifetiyle yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan yoğun şikayet gelen metruk binaların yıkımı konusunda kararlı bir tavır sergiliyoruz. Bu binalar vatandaşlarımız için tehlike talep edip can güvenliği riski oluşturduğu gibi, mahallelerde görüntü ve çevre kirliliği oluşturuyor. bununla beraber, bambaşka maksatlar için kullanılabilmeyi açık olduğu için mahalle sakinlerini tedirgin eden bu yapılar madde ve uyuşturucu bağımlıları için mekan olarak da tercih edilebiliyor. Bu tehlikenin de yürütülen bu faaliyetlerle önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com