20° Açık
 • EURO 5.53
 • DOLAR 4.70

Çatıya güneş panelleri koydu, yılda 130 bin TL kazandı

Samsun Büyükşehir Belediyesi enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiyor.
Güncel - 12 Ekim 2017 10:06 A A

Samsun Büyükşehir Belediyesi enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiyor. Orta Karadeniz Yeniden Yapılanma Ajansı (OKA) “Yenilenebilir Mali Yardım Programı” dahilinde Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 400 metrekare çatısı yer alan SAMULAŞ A.Ş. Hizmet Binasının çatısının bin 600 metreareli alanına bin adet fotovoltaik panel (güneş paneli) yerleştirdi. Jurnal 600-650 kW/h elektrik enerjisi üreten sistem doğru yılda 130 bin TL bedel kazanç sağlanıyor. Bu da 110 hanenin yıllık elektrik tüketimine eşit geliyor.

Yapılan elektrik imal santrali hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Elektrik ve Işıklandırma Şube Müdürü Mehmet Çamaş, “Güneş panellerinin bulunduğu bölge, SAMULAŞ A. Ş.’nin hizmet binasının çatısı. Data teknolojileri ve enerji çağında yaşadığımızın farkına vararak, bu bilinç ve sorumlulukla neler yapabilirizin karşılığı olarak Samsun Büyükşehir Belediyesinin hizmet binalarının çatılarını yenilenebilir enerji ile donatma fikrini benimsedik. Çevresel duyarlılığımızı arttırarak toplumsal bilinci nasıl arttırabilirizin sorularını ararken, bu konu için bölge ve proje açısından en yerinde yerlerden birisi olan SAMULAŞ binasının çatısını değerlendirdik. Burada 250 kVp kurulu gücünde bir fotovoltaik santral (güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten enerji santrali) kurduk. Bu tesisimizi 18 Eylül 2016 yılında TEDAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile geçici kabulünü yaparak devraldık. 1 yıldır da bu santrali aktif olarak işletiyoruz” dedi.

“Yılda 130 bin TL’lik elektrik enerjisini üretiliyor”
Çatıya yapılan elektrik imal santrali doğru yılda 130 bin TL kazanım elde edildiğinin altını çizen Mehmet Çamaş, “Burada az kalsın jurnal 400 TL karşılığında (600-650 kW/h) civarında enerji üreten, bin adet fotovoltaik panelimiz bulunuyor. Bin adet fotovoltaik panelin dağılım şebekesinde kullanılabilecek elektriğe dönüştüren 8 adet 30 kW civarında invertörümüz, 400 kW gücünde bir trafomuz, enerji nakil alt yapımız ve buna aynı müştemilatlarımız bulunuyor. Biz, takriben 1 yıldır her geçen gün çoğalan bir performansla elektrik üretiyoruz. Bunda mevsimlerin güneş alabilirliğinin, yöresel iklim koşullarının da etkisi olmakla beraber, 1 takvim üretim süreci içerisinde yaklaşık 240 bin kW saatlik enerji üretimine karşılık olarak, 130 bin TL’lik bir elektrik enerjisi üretimini bu tesiste gerçekleştirdik. Bu elektrik üretimi ortalama 100 lira elektik enerjisi tüketen 110 hanenin elektik tüketimini karşılayacak kapasiteye sahip. Bu performansın arttırılması, bölgenin güneşlenme oranı ile de doğru orantılı” diye konuştu.

“Tesis 7 yılda kendisini amorti edecek”
Tesisin takvim kazancı ile birlikte 7 yılda kendisini amorti edeceğini vurgulayan Çamaş, “Bizler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın önderliğinde çevresel faktörlerin toplumsal hayata etkisini göz önüne alarak, enerji çağında yaşadığımızı da unutmayarak enerji yatırımlarına devam ediyoruz. Bununla alakalı olarak yenilenebilir enerji çalışmalarını yeni binalarda, çatılarda ve arazilerde yapmakla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. SAMULAŞ hizmet binasının çatısında yaptığımız bu çalışmanın bir özelliği daha var. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Karadeniz Bölgesi’nde çatıda yapılan birincil yenilenebilir elektrik imal santrali çalışmasına imza attık. Çatıda elektik imal uygulamasını başlattıktan daha sonra ilk olarak ilçe belediyeleri elde etmek üzere öteki büyükşehir ve il belediyeleri de bu araştırmalar hakkında bilgi toplamaya başladı. Biz, gelen misafirlere de tesisimiz hakkında bilgiler veriyoruz. Enerji altyapısı ve yenilenebilir enerji çalışmalarında yol göstermek, bizlere onur veriyor. Burada yapmış olduğumuz yatırımın mali tutarı, 1 milyon 59 bin TL civarında tuttu. 1 milyon 59 bin TL’lik yatırıma karşılık olarak, yılda ortalama 130 bin TL kazanç elde ettiğimizi düşünürsek, yapmış olduğumuz yatırımın 7 yılda kendini amorti ettiğini düşünebilir” biçiminde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, olumlu geri dönüş aldığı yenilenebilir enerji kaynağı üretme tesislerini diğer yerlerde de açılmak istiyor.

Erdi Demür

Güncel - 10:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.