Doğalgaz mantolama bahane fiyatlar şahane

REIDIN Emlak Endeksi mart ayı sonuçlarına tarafından, metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında büyüyen Zonguldak, kiraların en fazla yükseldiği büyük kasaba oldu.

21 Nisan 2017 Cuma, 12:50

REIDIN Emlak Endeksi mart ayı sonuçlarına tarafından, metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında büyüyen Zonguldak, kiraların en fazla yükseldiği büyük kasaba oldu. Zonguldak’ın en büyük mahallelerinden biri olan Bahçelievler ve İncivez Mahallerinde 1+1 evlerin fiyatları 500 TL’den başlarken 3+1 evlerin fiyatı 900 ila bin 200 TL arası değişiyor.

Konut kiralarının yüksek olmasının esas sebebini arsa azlığına bağlayan emlakçı Uğur Tan, arsa sıkıntısının çözüldüğü takdirde bu sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Mantolama ve doğalgaz maliyetinin fiyatları arttırdığını açıklayan Tan, “Zonguldak bölgesinde 2017 yılı itibariyle ev satış ve kiralarında çoğaltma oldu. Bunun nedenlerinin en başında dış cephe yapılması ve doğal giderlerinin artmasıyla beraber satmak ve kiralamada çoğalma oldu. Yükselmede en büyük nedenlerden biri arsa olmaması, bulunan arsalarda ise müteahhitler 1+1’lere dönüş yapmaya başladı. Yalnızca 1+1 yapılması fiyatların yüksek olmasında etmen, piyasada 3+1 ev pozitif bulunmuyor. Evin azlığı fiyatları yükseltiyor. Burada belediyeye çok büyük bir atama düşüyor. Zonguldak’ta en yüksek kiralar Bahçelievler ve İncivez Mahallesi’nde 3+1 fiyatları 900 TL ile bin 200 TL arası 1+1 evlerin fiyatı 500 TL ile 700 TL arasında değişiyor” biçiminde konuştu.

“Şehirde genişleme olmadan fiyatlar düzelmez”

Zonguldak’ta müteahhitlerin kar marjı yüksek olduğu için 1+1 evleri seçim ettiğini, bunun için 2+1 ve 3+1 sıkıntısı olduğunu açıklayan emlakçı Yusuf Dal, “Zonguldak’ta Bahçelievler Mahallesi’ndeki bölgede arsa bulunmadığı için, geçmişte hazırlanan imarın tapuları verilmediği için kuytu alan konumuna düştü. Bu anlamda müteahhitlerin de kar marjı çok olduğu için küçük dairelere yöneldi. Bu sefer talep istek meselesinden nedeniyle 2+1 ve 3+1 daire yapılmadığından eldeki daire fazla değerli oluyor. Zonguldak Belediyesi bir an önce tapu atama ve 2b konusunda çalışma yapması gerekli. Şehirde bir genişleme olması lazım fakat bıkkınlık çözülsün. Dar bölgede defalarca 1+1 yapılırsa yıkılan binalarda 1+1 yapılırsa eldeki mal kıymetli oluyor. 900 TL olan konut bin TL, bin 200 TL istiyor. Doğalgaz gerekçe, mantolama bu şekilde fiyatlar yükselip gidiyor. Bu şehirde herkes üstüne düşeni yaptığı takdirde, şehirde genişleme yapıldığı takdirde bu sıkıntı çözülür” şeklinde konuştu. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com