22° Açık
 • EURO 5.60
 • DOLAR 4.80

Eğitimcilere atık pil semineri

Çevre Koruma Denetleme Daire Başkanlığına yan Çevre Koruma Teftiş Şube Müdürlüğü ile Portatif Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğinde, ‘Doğanın Pili Bitmesin’ sloganı ile düzenlenen seminere takriben 200 okuldan eğitimci ile belediye temsilcileri kat.
Güncel - 11 Ekim 2017 16:00 A A

Çevre Koruma Denetleme Daire Başkanlığına yan Çevre Koruma Teftiş Şube Müdürlüğü ile Portatif Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğinde, ‘Doğanın Pili Bitmesin’ sloganı ile düzenlenen seminere takriben 200 okuldan eğitimci ile belediye temsilcileri katıldı. Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde konuşan TAP Derneği Eğitim Uzmanı ve Çevre Yüksek Mühendisi Hatice Yıldız, atık pillerin çevreye zararları ve geri değişim çalışmalarında öğretmenlerin sunabileceği katkılar üzerinde durdu.

Atık pil toplamada belediyelerin rolü büyük

Atık pillerle ilgili farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini gösteren Yıldız, Van’da 2013 yılında çalışmalara başladıklarını belirterek, “Bu kapsamda her sene farklı çalışmalar ortaya koyduk. Bu sene ise ekim ayında başlayıp nisan 2018’de tamamlanacak olan mektep yarışmalarımız var. Burada en çok pil toplayan birincil üç okulumuza ödüller göndereceğiz. Onun açık havada bugün olduğu gibi eğitimler düzenliyoruz. Belediyelerimiz öbür noktalarda atık pil toplama işlemlerini yürütüyorlar. Burada belediyelerimizin rolü epeyce büyüktür. Lüzum derneğimizden ücretsiz olarak aldıkları toplama malzemelerinin okullara dağıtılması gerekse de bilgilendirme çalışmalarını yürütüyorlar” dedi.

Yılda 2 ton atık batarya toplanıyor

Vanlılardan atık pilleri toplayarak kendilerine ulaştırmalarını isteyen Yıldız, kentte yılda sıradan 2 ton civarında atık batarya çıkışı olduğunu da sözlerine ekledi.

Keza iki gün devam edecek olan program zarfında 13 ilçeye 4 grup halinde atık batarya bilgilendirme semineri verilecek. Seminer sonrasında Büyükşehir Belediyesince katılımcılara atık pil kutusu, bilgilendirme CD’si, karalama defteri ve kalem hediye edildi.

Güncel - 16:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.