17° Açık
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.70

Endüstriyel atık suları arıtan projenin patenti alındı

Bilim&Teknoloji - 13 Haziran 2019 13:15 A A

SİVAS (AA) – Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) bünyesinde yürütülen çalışma kapsamında, metal işleme sonucu ortaya çıkan endüstriyel atık suyun arıtılmasında kullanılan yönteme ilişkin projenin patenti alındı.

CÜ'den yapılan açıklamaya göre, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem Sarıoğlu Cebeci'nin hazırladığı "Metal İşleme Sıvılarının Arıtılması ile Suyun Geri Kazanımının Araştırılması" isimli TÜBİTAK projesine, 5 yıllık çalışma sonucunda patent verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cebeci, Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ) ile yürüttükleri TÜBİTAK Projesi'nde danışman olarak çalıştığını, elde edilen sonuçlar üzerinde, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bu çalışmalar neticesinde uluslararası yayınlar çıkardıklarını aktaran Cebeci, şunları kaydetti:

"ESTAŞ’ın hedefi otomotiv sektörüne parça üretmektir. Çevre mühendisliği olarak bizim amacımız ise metal işleme sıvılarının kanalizasyona verilmeden su kirliliği standartlarına göre indirgenip arıtılması ve zararsız hale getirilmesidir. Metal işleme sıvılarının en önemli özelliği sadece partikül veya organik ve inorganik açısından zengin olması değil aynı zamanda kontaminasyon yaratan kirleticilerin kimyasal ve toksik bileşenler içermesidir. Yani bu tür endüstriyel atık suların arıtılması ve biyolojik olarak parçalanması oldukça zordur. Dünyada yapılmış bazı çalışmalar var fakat ülkemizde bu çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmamızda atık suyu arıtmayı başardık. Metal işleme sonucu ortaya çıkan koyu gri renkteki suyu içilebilecek özellikte olmasa dahi kullanılabilecek su kıvamına getirdik. Bunları deneysel sonuçlarla ispatladık. Patente gitmemizdeki hedef, bu arıtım metodunu buna benzer kirlilik parametreleri içeren endüstrilerde kullanabilmeyi sağlamaktı."

Üniversite-sanayi iş birliğinin önemine de değinen Cebeci, su çalışmanın üniversite-sanayi ortak çalışması açısından da iyi bir örnek olduğunu vurguladı.

Metal işleme sıvılarının arıtılmadan kanalizasyona verilmesi sonucu oluşan çevresel zararları ve bu suların oluşturduğu genel problemlerin azaltılmasının hedeflendiğini ifade eden Cebeci, "Deşarj limitlerinin sağlanması dışında suyun geri kazanılıp proseste kullanımı ve bu tür endüstriyel atık suların arıtımında Türkiye’de kullanılmamış olan membran teknolojileri kullanılarak endüstriyel atık su yönetiminin uygulanması ve bu teknolojinin bölgede ve ülkemizde kullanılmasını sağlamak projenin amacıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Bilim&Teknoloji - 13:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.