Sisli
 • EURO 6.07
 • DOLAR 5.33

‘Ev sektörü bu sene yüzde 5 gelişecek’

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün kumpaslı bir sihrime ivmesi tuttuğunu belirterek, “Yeni evlerin satış oranı ikinci el evlere göre yüksek.
Ekonomi - 2 Ekim 2017 13:58 A A

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün kumpaslı bir sihrime ivmesi tuttuğunu belirterek, “Yeni evlerin satış oranı ikinci el evlere göre yüksek. Ancak coşturucu olan arkasıysa da ev maliyetlerinin aynı paralelde çoğalmadığını görüyoruz. Sektörde bu sene yüzde 5 sihrime öngörüyoruz” dedi. 2015’in ilk çeyreğinden bu yana ev arzında ufak dalgalanmaların olduğunu kaydolan Özhan Atalay, buna karşın sektörün devamlı bir çoğalış trendini sürdürdüğünü vurguladı. Atalay, “Özellikle majör kentlerdeki popülasyon çoğalış oranının sürat kesmeden devam etmesi nedeni ile ev arzının düşmediğini görüyoruz. 2015 seneyi ilk çeyrekten başlayarak 2017 ikinci çeyreğe kadar geçen zaman içinde ev satış adetlerinde ciddi bir çoğalış göze çarpıyor. Bu da sektörün geleceği açısından hayli umut verici bir büyüme” diye konuştu.

Sektörün genel konjonktürünün ev arzı ve satışının devam edeceği güzergahında ipuçları verdiğini aktaran Atalay, ipotekli evlerde yükseliş bulunmadığını ancak o kısımda da çoğalış trendinin çoğalarak devam edeceğini öngördüklerini söyledi. Yeni evler ile ikinci el evlerin satışları hakkında da bilgi paylaşan Atalay, yeni evlerin satış oranının ikinci el evlere göre daha yüksek izleyeceği hipotezinde bulundu.

“Arz çoğalışı maliyetleri etkilemiyor”

Arzda yaşanan çoğalışın maliyetlere yansımamasının da coşturucu olduğunu kaydolan Atalay, arzın devam etmesinin artık maliyetlerde çoğalışa neden olmadığını, hatta çoğalış trendinin tersine döndüğünü belirterek, yaşanan yükselişlerin döviz kurları ile orantılı olduğunu belirtti. Döviz kuru ile maliyetlenmiş olan projeli evlerdeki maliyetlerin kurların çoğalmasından doğrudan etkilendiğini ancak ev üreticilerinin maliyetlerde farklılığa gitmediğini belirten Atalay, “GYODER raporunun da sarihçe ortaya konduğu üzere markalı ev projeleri kapsamında ikinci çeyrekte asıllaştırılan satışların yüzde 5,61’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, Türkiye geneli yabancıya ev satışları da ilk çeyreğe göre takribî yüzde 25’lik çoğalış ile 5 bin 325 adet seviyesinde hakikatleşti” dedi.
Türkiye’nin lokomotif sektörü olan gayrimenkul sektörünün her zaman olduğu gibi yeniden bu sene de genel ekonomik gelişmeden daha yüksek bir performans sergilemesini beklediğini laflarına ilave eden Atalay, “Sektörde bu sene de vasati yüzde 5 sihrime öngörüyoruz” dedi. 

Ekonomi - 13:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]