Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel’in yargılanmasına başlandı

Güvenlik gerekçesiyle Malatya’ya alınan davanın birincil duruşması Yakınca Spor Salonunda kurulan Malatya 1.

21 Nisan 2017 Cuma, 12:50

Güvenlik gerekçesiyle Malatya’ya alınan davanın birincil duruşması Yakınca Spor Salonunda kurulan Malatya 1. Ağır Cinayet Mahkemesi salonunda görülmeye başlandı. Tutuklu sanıklar Gülten Kışanak, Kocaeli Kandıra Cezaevi’nden, Sebahat Tuncel ise İstanbul Silivri Cezaevi’nden SEGBİS yöntemi ile duruşmaya görüntülü olarak katıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı duruşma salonu çevresinde davaya katılanlar aramadan geçildikten daha sonra içeri alındı. Birincil duruşmaya İsviçre Zürih Büyük Kasaba Parlamentosu Yeşiller Partisi Milletvekili Muammer Kurtulmuş, İsviçre Zürih Şehir Parlamentosu alternatif listesinden Ezgi Akyol, İsviçre Cenevre Belediye Başkanı Remy Pagani ve İsveç ve Almanya’dan bazı tanıdık olmayan gözlemciler ile HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Demokratik Toplum Kongresi Benzeyen Başkanı Leyla Güven ve HDP’liler katıldı.

Mahkeme Kışanak ve Tüncel hakkındaki iddianamenin okunması ve kimlik tespiti ile başlarken, iki sanığı çok sayıda avukat savunuyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Gülten Kışanak için ‘Silahlı terör örgütü hazırlamak ve yönetmek’, ‘Kanuna tutarsız görüşme ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ ve 41 kez ‘Silahlı terör örgütü propagandası yerine getirmek’ suçlamalarıyla 230 yıla değin hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Sebahat Tuncel hakkında ise ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘Terör örgütü propagandası yerine getirmek’ suçlarından 135 yıla değin hapis cezası talep ediliyor. 

Cahit Özçelik – Erdal Akbuğa

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com