18° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.65
 • DOLAR 5.92

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri

– Etkinliklere katılan vatandaşlar, Çilehane’yi ziyaret ediyor, kutsal kabul edilen Delikli Taş’tan geçmeye çalışıyor
Genel - 13 Ekim 2018 18:15 A A

NEVŞEHİR (AA) – Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'ne katılan vatandaşlar, ilçede kutsal kabul edilen çeşitli mekanları ziyaret ediyor.

Ulusal alanda 55, uluslararası alanda ise 29. kez gerçekleştirilen etkinliğe, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin giriş kısmındaki aslanlı çeşmeden su içerek başlayan katılımcılar, külliye içinde oluşturulan müze, aş evi ve "Pir evi" olarak adlandırılan Hacı Bektaş Veli'nin yetiştirdiği alimlerin kabirlerini ziyaret ediyor.

Hacı Bektaş Veli'nin türbesinin bulunduğu alana saygı amacıyla kapıları öperek girenler, burada dua ediyor.

Külliyeye yaklaşık bir kilometre mesafedeki Çilehane bölgesini ziyaret edenler ise "dilek" alanında yerden topladıkları taşları üst üste dizerek, dilek tutuyor.

Aynı alanda bulunan ve Hacı Bektaş Veli'nin inzivaya çekilerek ibadet ettiği mağarayı ziyaret eden vatandaşlar ise burada günahı olanların geçemeyeceğine inanılan, "delikli taş"tan geçmek için yoğun çaba harcıyor. Hacı Bektaş Veli'nin ibadet ettiği mağaranın yan kısmındaki küçük açıklıktan dışarı çıkmaya çalışanlar yorgun düştüğünde, dışarıda bekleyenler tarafından yardım edilerek "delikli taş"tan geçmeleri sağlanıyor.

İnanışa göre, delikli taştan geçemeyenlerin adak kurban keserek yoksullara dağıtması gerekiyor.

Etkinliklere katılmak için Adana'dan gelen Müsriye Büyükdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Buraya gelenler delikli taştan geçtiklerinde günahlarından arındıklarına inanır. Bu psikolojik bir durumdur." dedi.

Kemal Gündoğan da delikli taşın kişiye muhasebe yapma imkanı sunduğunu belirterek, "Hünkar Hacı Bektaş Veli ölmemiştir, kalbimizdedir." diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri, yarın sona erecek.

Genel - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]