Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 6.07

KAEÜ'nün projesiyle kaliteli yem üretiliyor

Genel - 7 Aralık 2019 17:15 A A

KIRŞEHİR (AA) – Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nce (KAEÜ) hazırlanan projeyle çiftçilerin daha sağlıklı ve kaliteli yem üretmeleri hedefleniyor.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi" kapsamında tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite seçilen KAEÜ'de, büyükbaş hayvancılığın daha sağlıklı ve kaliteli yapılması için hazırlanan kaba yem projesinde 60 dekar alanda Macar fiği ve tritikale ile yem bezelyesi ve tritikale karışımı ekildi.

Proje yürütücüsü Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Yavuz ile Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kır ve Öğretim Görevlisi Veysel Gür koordinatörlüğünde Kırşehir'in Homurluüçler, Yenidoğanlı, Eskidoğanlı, Dalakçı ve Seyfe köylerinde 5 farklı çiftçi ile yüzde 70 Macar fiği ve tritikale, yüzde 30 yem bezelyesi ve tritikale karışımı ekiminden verimli ürünler elde edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yavuz, ekimde toplamda 56 ton kaliteli kaba yem elde ettiklerini ifade etti.

Üniversitenin kendi uygulama alanlarında ise 80 dekarlık alanda tohumluk üretimi, 70 dekar alanda ise Macar fiği ve tritikale ekimlerinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında 2019-2020 dönemi için Karaduraklı, Dalaçlı, Eskidoğanlı ve Budak lokasyonlarında 5 farklı çiftçi ile toplam 41 dekarlık alanda Macar fiği ve tritikale karışımı ekimi yapıyoruz. Gerek çiftçi gerekse üniversitemiz uygulama alanlarında yapılan ekilişlerde proje ekibince üretilen tohumlar kullanıldı. 2020 yılında ekilişleri erken ilk baharda yapılmak üzere yaklaşık 250 dekar alanda da yem bezelyesi ve yulaf karışımının ekilişi planlandı. Proje kapsamındaki ekim alanı bir önceki yıla göre yaklaşık 3 kat arttı. Bu artış projenin ilerleyen yıllarında da devam ederek daha fazla lokasyonda ve daha fazla çiftçi katılımıyla süreceğini gösteriyor. Bu yılki proje uygulamaları projede görevli öğretim üyeleriyle birlikte yüksek lisans öğrencilerinin de aktif katılımıyla gerçekleştirildi."

Genel - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.