Parçalı bulutlu
 • EURO 4.64
 • DOLAR 3.77

Karajenan Avrupa’da döneri kurtarabilir!

Avrupa Birliği’nin, gıda katkı maddesi olarak kullanılan fosfatı mercek altına almaya hazırlanması, AB ülkelerinde dönerin de yasaklanacağı haberlerini gündeme getirdi…
Güncel - 13 Aralık 2017 10:42 A A

Avrupa Birliği’nin, gıda katkı maddesi olarak kullanılan fosfatı mercek altına almaya hazırlanması, AB ülkelerinde dönerin de yasaklanacağı haberlerini gündeme getirdi. Denetimin dönere değil fosfat kullanımına getirileceğini söyleyen İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karataş, “Fosfat dondurulmuş et ürünlerinde stablizatör olarak kullanılıyor. Oysa deniz yosunundan elde edilen karajenan (carrageenan) adlı madde de aynı işlevi görebiliyor. Üstelik daha doğal” diye konuştu.

“Fosfatın stablizatör özelliği var”

Fosfatın, başta kola olmak üzere birçok yiyecekte lezzet ve kıvam artırıcı olarak, dondurulmuş et ürünlerinde ise “stablizatör” olarak kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Karataş, “Türkiye’deki dönercilerde genelde fosfat kullanılmıyor. Ancak Avrupa’da yer alan bazı döner fabrikaları, ürettikleri dönerin nakliyesinde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle döneri dondurulmuş olarak gönderiyor. Bunlarda kullanılan sodyum bifosfat da, dönerdeki protein ve yağ moleküllerinin birbirinden kopmasını engelliyor. Dolayısıyla etin lezzetini artırıyor, hacim kaybetmesini ve lastikleşmesini engelliyor. Bunda da en fazla yüzde 1-1,5 oranında kullanılan sodyum bifosfat, örneğin peynir yapımında da kazein ve kalsiyumu bir arada tutması ve peynirin daha sağlam bir yapıda olması için kullanılır. Ancak fosfat, vücut içindeki bazı moleküllerin de birbirinden kopmasını engelleyerek bazı sorunlara yol açabiliyor. Kolada kıvam ve lezzet artırıcı olarak kullanılır. AB’nin kararı fosfatın yasaklanması yönünde olursa bütün bu ürünler etkilenir” diye konuştu.

“Karajenan doğal ve kullanılan bir madde”

Doğal bir deniz yosunundan elde edilen E407 kodlu karajenan (carrageenan) adlı maddenin, fosfatın yiyeceklerde üstlendiği fonksiyonu birebir üstlendiğini kaydeden Prof. Dr. Karataş, “Karajenan tıpkı fosfat gibi stablizatör ve kıvam artırıcı görevi görüyor. Üstelik sodyum bifosfata göre daha doğal ve elde edilmesi daha kolay bir madde. Dondurma ve buz içeren yiyeceklerde, süt ürünlerinde, dondurulmuş ürünlerde ve çiklet gibi gıda maddelerinde halen kullanılan bir madde. Dolayısıyla dönerde de kullanılabilir. Bu sayede AB’nin sodyum bifosfat için alabileceği olası bir yasaklama kararının döneri etkilemesinin de önüne geçilmiş olur” ifadelerini kullandı.

AB’nin döneri Avrupa’dan silmek için kasten böyle bir karar almak istediği iddialarını da değerlendiren Prof. Dr. Karataş, “Sırf içinde fosfat var diye döner yasaklanacak olursa, bu mantıktan hareketle Avrupa’da yenecek herhangi bir şey bulmak olanaksızlaşır. Zira fosfat sadece dönerde değil birçok gıdada kullanılıyor. AB’de çeşitli sebeplerden dolayı dönerle ilgili tepkisel yaklaşımlar olabilir, ancak kasten ve toptan yasaklama düşüncesinin olabileceğini zannetmiyorum. Kaldı ki normal şartlarda dönerde fosfat kullanılmaz. Ancak dondurulup bir yere nakledilmesi gerektiğinde kullanılır” dedi.
 

Güncel - 10:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]