24° Parçalı az bulutlu
 • EURO 5.68
 • DOLAR 4.86

Konya’da kahvehaneler kıraathaneye dönüşüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Başbakanlık Tanınma Fonu ile birlikte yürüttüğü “Kahvehanelerin İhyası Projesi” dahilinde 100 kahvehane kıraathaneye dönüşüyor.
Konya Haber - 11 Ekim 2017 17:53 A A

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Başbakanlık Tanınma Fonu ile birlikte yürüttüğü “Kahvehanelerin İhyası Projesi” dahilinde 100 kahvehane kıraathaneye dönüşüyor. Muhacir Pazarı kıraathaneye dönüştürülen ilk kahvehanede düzenlenen programda konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, projeye katılarak protokol imzalayan kahvehanelerin yapılacak düzenlemelerle fazla farklı bir ışık halkası getirileceğini söyledi. Projeye katılan kahvehanelerin tarihimizdeki o geleneksel kıraathaneler haline getirileceğini kaydeden Başkan Akyürek, “Bu kıraathanelerde açıklanmış aralıklarla seminerler verilecek, konuşmacılar getirilecek ve vatandaşlara akarsu ikram edilecek. Konya’da bizimle niyetlenmek isteyen tüm kahvehanelerde bu çalışmayı yürüteceğiz. Projeye toplamda 15 milyon lira para harcanmış olacak. Bu projenin şehrimizin kültürüne katkı maddesi yapacağını düşünüyoruz. Proje maliyetinin bir bölümünü de Kalkınma Bakanlığımız karşılamış olacak. Yeniden Yapılanma Bakanımız Lütfi Elvan beye, milletvekillerimize ve hükümetimiz namına Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı talep ediyorum” dedi.

“Türkiye’ye örnek olacak bir proje”

Kıraathanelerin bulunduğu alanın kendileri için önemli olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, “Projede kıraathane sahiplerinin de rolü olacak. Onlar da mücadele gösterirse proje Türkiye’ye örnek olur. Önemli bir değişime, dönüşüme ve inkılaba da vesile olur. Çalışmada emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Programa katılan 23. ve 24. Dönem AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, konuşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olmasından dolayı tebrik ederek başladı. Geleneksel kültürün önemsenmesi gerektiğine şive yapan Kabakcı, son dönemde insanların evlerini, ailelerini televizyonlara ve dizilere kurban ettiğini belirterek, “Bırakın birbirimizle konuşmayı hemen hemen aile efradıyla konuşmayı unuttuk. Onun için bu projeyi hoş bir açılış olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

Kahvehaneciler Odası Başkanı Cemal Çınardalı da Konya’da kahvehane kültürünün yenilenmesinden dolayı kendilerine takviye olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

Konuşmalarından arkasında tüm katılımcılar kurdele keserek kıraathaneye dönüştürülen işyerinin açılışını yaptı. Programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Derebucak Belediye Başkanı Ahmet Kısa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Kılca, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, Konya Sürücü Nakliyeci ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Can, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran ile çok sayıda davetli katıldı. “Kahvehanelerin İhyası” projesi kapsamında Konya’daki 100 kahvehanede örnek somut düzenlemeler yapılıyor. Her Yerde aşağı yenilenen kahvehaneler, okuma köşeleri, nezih ortamları ve Büyükşehir Belediyesi göre kayıtlı bir takvime kadar verilecek eğitim seminerleri ile hizmet verecek.

Konya Haber - 17:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.