Konyanın ilçeleri sema ile buluştu

İslam Dünyası Turizm Başkenti unvanıyla geçtiğimiz sene böylece fazla ülkede sema programları aranjör Konya Büyükşehir Belediyesi, kutsal üç ayların başladığı manevi atmosferi de dikkate alarak “Konya İlçeleri Sema ile Buluşuyor” programları düzenledi.

21 Nisan 2017 Cuma, 13:16

İslam Dünyası Turizm Başkenti unvanıyla geçtiğimiz sene böylece fazla ülkede sema programları aranjör Konya Büyükşehir Belediyesi, kutsal üç ayların başladığı manevi atmosferi de dikkate alarak “Konya İlçeleri Sema ile Buluşuyor” programları düzenledi. UNESCO kadar Bedensel Olmayan Kültürel Miras Listesine dahil edilen Sema Ayin-i Şerifini izleme imkanı bulamayan ilçelerdeki vatandaşları sema ile buluşturarak Hazreti Mevlana’yı daha yakından tanıma imkanı sunan Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ilçelerde düzenlediği programlarına takriben 10 bin kişi katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyanın çoğu ülkesinde Konya ve Mevlana konulu programlar yaptıklarını belirterek, “Şu esas dek sema ekiplerimizin gitmediği kıta, Hz. Mevlana’nın iman, sevgi, acıma ve hak ruhunu ulaştırmadığı ülke az kalsın kalmadı. Acilen de ilçe belediye başkanlarımızın da desteğiyle semayı ilçelerimizle buluşturarak onun manevi atmosferini, hazzını ilçelerimizdeki hemşerilerimizle paylaşmak istedik” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi kadar hazırlanan Konya’nın tanıtım filmi, 15 Temmuz filmi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in selamlama mesajının yer aldığı video ile başlayan programları Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç, Hazreti Mevlana’yı ve semayı anlatan konuşmalar yaptı. Sema programı tasavvuf musikisi ile başlayıp semazenlerin gösterisiyle ile devam ederken Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile son buldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com