Açık
 • EURO 6.23
 • DOLAR 5.47

Kültepe Koreli öğrenciler için eğitim merkezi oldu

Genel - 18 Ekim 2018 12:16 A A

KAYSERİ (AA) – MÜZAHİM ZAHİD TÜZÜN – UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan ve binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapmış Kültepe, arkeoloji bölümünde okuyan Güney Koreli öğrenciler için adeta eğitim yuvası oldu.

Ankara Üniversitesi ile Kore Üniversitesi arasında imzalanan bir protokolle, Türkiye'nin en önemli kazı alanlarından Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde devam eden kazı çalışmalarına 2016 yılından bugüne her yıl 10 civarında öğrenci Güney Koreli öğrenci katılıyor.

Ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktaki Türkiye'ye gelen Koreli öğrenciler, Kayseri'de bulunan höyükte hem Anadolu'nun tarihi zenginliklerine tanıklık ediyor hem de burada kazandıkları arkeolojik birikimlerini ülkelerine taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Öğretim Üyesi, Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nün aynı zamanda arkeoloji bölümünde okuyan öğrenciler için de kendilerini geliştirmeleri açısından büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır Güney Kore'den kazı çalışmalarına birçok öğrencinin katıldığını belirten Kulakoğlu, şunları kaydetti:

"2016'da Ankara Üniversitesi ile Kore Üniversitesi arasında bir protokol imzalandı. Anlaşma kapsamında hem Türkiye'den Kore'ye hem de Kore'den Türkiye'ye öğrenci gelecek ve onların eğitimlerine katkıda bulunacak bir proje başlatıldı. 2016'dan itibaren yaklaşık olarak her yıl 10 öğrenci Kore'den geliyor. Bizden de 10 kadar öğrenci Kore'ye gidiyor. Kore'den gelen öğrenciler bizim kazı çalışmalarımıza katılıyor ve bizim kazılarımızda neler yapıldığını, nelerle uğraşıldığını görüp bir anlamda stajlarını tamamlıyorlar. Yeni yılda da başka bir öğrenci grubuyla devam ediyoruz. Bu çalışmalar sadece arkeolojik çalışmalar değil, aynı zamanda karşılıklı olarak yüksek lisans ve doktora kapsamında da devam ettirilecek. Bu kapsamda da önümüzdeki yıldan itibaren Koreli öğrenciler master eğitimi için gelmeye başlayacaklar."

– "Onlar için olağanüstü bir deneyim"

Güney Koreli öğrencilerin buradaki kazı çalışmalarına katılmaktan büyük heyecan duyduğunu anlatan Kulakoğlu, "Anadolu'ya gelip başta Hititleri, Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nı ve Eski Tunç Çağı dediğimiz evrelerin kalıntılarını görmek, buluntularıyla tanışmak onlar için son derece olağanüstü bir deneyim. Arkadaşlara, 5 bin yıl önceki bir eseri veya yapıyı açığa çıkarmak oldukça zevkli geliyor." dedi.

Kulakoğlu Güney Kore'nin Türkiye ile olan dostluğuna dikkati çekerek, bu çalışmada emeği geçenlere ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'e teşekkür etti.

Kore Üniversitesi Arkeoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Jiyeon Choi (22) de üniversiteler arası imzalanan protokolün kendilerine büyük bir imkan sağladığını vurguladı.

Kültepe hakkında daha önce bilgi sahibi olmadığını dile getiren Choi, "Buraya geldiğimde Kültepe'yle ilgili çok bilgi edindim. 3 yıldır buraya geliyorum. Her sene çok güzel buluntular çıkıyor. Fikri hocamız da her sene yeni yeni teknolojileri burada uygulamaya başlıyor. Aynı zamanda Anadolu tarihi Kültepe'de başladığı için buranın çok önemli bir yeri var. Sıcak havada çok zor şartlarda çalışıyoruz ama buraya gelen buraları unutamıyor. Tarih ve arkeoloji açısından Kültepe çok nadir bulunan bir yer. Burada Türk arkadaşlarım da bize çok şey öğretiyor." diye konuştu.

– "Her şeyi burada öğrendim"

Arkeoloji Bölümü 1. sınıf öğrencisi Miso Jeong (19) ise Kültepe'de arkeolojinin her aşamasını gördüğünü, eleğinden kazısına kadar her şeyi öğrendiğini söyledi.

Güney Kore'deki kazılarda buradaki kadar zengin buluntu, mimari ya da arkeolojik veriler çıkmadığına dikkati çeken Jeong, "Kore'ye döndüğümde arkadaşlarıma, aileme dostlarıma bunlar hakkında bahsedeceğim. Aynı zamanda arkeoloji nasıl yapılır, süreci nasıl olur, buluntuların nasıl gün yüzüne çıkarıldığına dair bilgiler vereceğim. Kültepe'ye kesinlikle geri dönmek isterim." ifadelerini kullandı.

Genel - 12:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]