Kuşlar gibi uçmak için 10 gün yetiyor

Kayseri Yamaç Paraşütçüler Kulübü Başkanı Serdar Sarıçam, takriben 17 yıldır yamaç paraşütü ile ilgilendiğini belirterek, “Kulübümüz genç bir kulüptür.

19 Mayıs 2017 Cuma, 18:20

Kayseri Yamaç Paraşütçüler Kulübü Başkanı Serdar Sarıçam, takriben 17 yıldır yamaç paraşütü ile ilgilendiğini belirterek, “Kulübümüz genç bir kulüptür. Zaten bizde Kayseri Havacılık kulübünden doğmayız. Yeni bir kulüp açtık. ayrıca eğitim ayrıca de yarışmalar için. Kulübümüzün adı da Kayseri Yamaç Paraşütü kulübü oldu” dedi.

Kayseri Havacılık Kulübü ile kardeş bir kulüp olduklarını söyleyen Sarıçam, yamaç paraşütüne mesleğin her kesiminden insanın ilgi gösterdiğinin altını çizerek, “Kursiyerlerimiz aralarında hekim, savcı, baskın, esnaf, hoca gibi her kesimden meslek sahibi kişiler bulunuyor” diye konuştu.

Eğitim için gelenlere birincil etapta 10 jurnal açılış kursu verildiğini gösteren Sarıçam, “Akşamları teorik eğitim ile birlikte eğitim veriliyor. Hafta sonları da yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştiriyoruz. Tamamlanan uçuşlar sonrasında kursiyerlerimize P2 sertifikaları veriliyor” dedi.

Uçuş eğitimlerinin özellikle sabahtan erken saatlerde verildiğinin altını çizen Kayseri Yamaç Paraşütçüler Kulübü Başkanı Serdar Sarıçam, “Sabahleyin saatlerinde verilmesinin sebebi daha güneş ısıtmadan yani termik dediğimiz doğa olayları olmadan uçuşları yapıyoruz. Yeni uçmayı öğrenen, bir yamaç paraşütçüsünü korkutmayacak coşku vermeyecek saatte sabah stabil bir hava oluyor. Yeryüzü ısınmamış oluyor. En güzel eğitim dönemleri de Nisan,Mayıs aylarında oluyor. Çünkü doğa ve bizim yaşadığımız iklim olan Kayseri ısınmamış oluyor. Isınmadığı için yeryüzünden yukarıya termik dediğimiz doğa olayları sıcak hava akımları çıkmıyor. Bu da yeni öğrenen yamaç paraşütü pilotlarına öz güven veriyor ve ilerleyen günlerde pilotajı arttırdıklarında böyle havalar onlar için adi bir günler gibi geliyor” diye konuştu.

Kayseri’de yamaç paraşütüne olan ilginin gün geçtikçe arttığını söyleyen Sarıçam, “Yamaç paraşütüne alaka fazla fazla ama alaka duyanlar karşılarında bir muhatap bulamıyorlar. Bu konuda biz sosyal medya aracılığı ile muavin olmaya çalışıyoruz. Yamaç paraşütü gelişmekte olan bir spor fakat bundan 5 sene sonra fazla önemli spor dalları arasına gireceğine inanıyorum fakat eksikliklerimiz var. Bizi destekleyecek kurumlar, kurumsallar bunlar lazım. Çünkü kendi imkanlarımızı kendimiz oluşturmaya çalışıyoruz” ifadesinde bulundu.

Kursiyerlerden Parasal Müşavir olan 37 yaşındaki Recep Kezik, “Yamaç paraşütü sevdası sayın Başkan Serdar Bey ile Kayseri Yamaç Paraşütçüleri Derneği ile tanışmamla başladı. Adrenalini seviyorum, öbür sporları da yapıyorum bu konuda. Çok güzel bir spor, herkese öğüt ederim. Gördüğünüz gibi ilk uçuşları gerçekleştirdik. Biraz önce P2 uçuşumu gerçekleştirdim. Bence güzel bir uçuştu, coşku doluydu. Yer ekibine, yukarıda ama hocalarıma Kayseri Paraşüt Kulübüne çok teşekkür ediyorum bu imkanları sağladığı için. Bunlar çok hoş imkanlar Kayseri’nin iklimi fazla uyumlu meslek için. Pazar günü evde oturup mangal yapmaktan daha neşelendirici. Herkesi bekleriz buraya. Hoş bir aktivite. Görüldüğü gibi çok tehlikeli yok adrenalin doymuş bir spor. Korkacak bir şey değil herkese nasihat ediyorum” diye konuştu.

Alparslan ÖtükenYorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com