12° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.86
 • DOLAR 6.23

Moritanya’da 6. Maarif Salon Buluşmaları Etkinliği gerçekleştirildi

Genel - 15 Şubat 2020 00:16 A A

İSTANBUL (AA) – Türkiye Cumhuriyeti Nuakşot Büyükelçiliği himayesinde ve Türkiye Maarif Vakfı ile Türk Hava Yolları’nın organizatörlüğündeki 6. Maarif Salon Buluşmaları, turizm sektöründeki temsilcilerin katılımıyla yapıldı.

Türkiye Maarif Vakfı açıklamasına göre, etkinliğe Türkiye'nin Nuakşot Büyükelçisi Mehmet Cem Kahyaoğlu, Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Ülke Temsilcisi Adil Tanış, Türk Hava Yolları Nuakşot satış şefi Bünyamin Yılmaz, Moritanya Ticaret ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Hatice Douwa, Moritanya Hac ve Umre Organizasyonundan Sorumlu İslami İşler Bakanlığı Müsteşarı, Moritanya Turizm Federasyonu Başkanı Marihba Liknavir ile Türkiye’den 4, Moritanya’dan da 120 turizm şirketi temsilcisi iştirak etti.

Büyükelçi Kahyaoğlu, programda yaptığı konuşmada, bu buluşmayla turizm temsilcilerini bir araya getirerek iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerine yeni bir ivme kazandırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Yaklaşık dört buçuk aydır Nuakşot büyükelçiliği görevini yerine getirdiğini ve bu süre zarfında Moritanya’da ellerini güçlendiren iki unsurun öne çıktığını kaydeden Kahyaoğlu, bunlardan birinin Maarif Okulları diğerinin de THY olduğunu, Maarif Okulları’nın Moritanya çocuklarının eğitimine yol göstermede, THY’nin de Moritanya’yı tüm dünyaya ulaştırmada öne çıktığını aktardı.

Organizasyonu sadece turizm çerçevesiyle düşünmediğini, halkları yakınlaştırması açısından da önemli olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiği için başta Maarif Okulları ve THY olmak üzere tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Kahyaoğlu, Moritanyalı turizm şirketlerinin Türkiye'nin güzelliklerini yerinde görmelerinden memnuniyet duyacağını da kaydetti.

Kadim bir medeniyete sahip olan Moritanya’da eğitim faaliyeti yürüttüklerini ifade eden Türkiye Maarif Vakfı Ülke Temsilcisi Tanış da öğrenci ve velilerle kültür etkileşiminde bulunduklarını, organizasyonla iki ülke arasındaki ilişkinin daha da artacağını umduğunu ve buna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Moritanya Ticaret ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Douwa, Türkiye’nin her alanda büyük bir ülke olduğunu vurguladı. İki ülkenin turizm ve ticaret alanında ilişkileri bulunduğunu kaydeden Douwa söz konusu diyalogların daha da artacağının altını çizdi.

Moritanya Hac ve Umre Organizasyonundan Sorumlu İslami İşler Bakanlığı Müsteşarı Liknavir ise Türkiye’nin inanç turizminde önemli mekânlara ve eserlere sahip, İslam dünyasında önemli bir ülke olduğunu belirterek, etkinlik ile federasyon olarak bu alanda Türkiye’ye yönelik yönelimlerinin artacağına inandıklarını dile getirdi.

Genel - 00:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.