18° Parçalı bulutlu
 • EURO 5.12
 • DOLAR 4.14

Selçuk’ta Kudüs konferansı

Prof…
Konya Haber - 29 Aralık 2017 15:22 A A

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in “Bir Sınav Kağıdı Kudüs” konferansı Süleyman Demirel Kültür Merkezinde, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Prof. Dr. Necmettin Tarakçıoğlu, öğretim üyeleri ile birçok öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Büyük Doğu Fikir ve Düşünce Topluluk Başkanı Ömer Dinçgelen, Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in kalemiyle Türkiye’nin geleceği olan gençlerin toplumsal, kültürel etkileşimlerine katkı sağlamak ve boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla yazarlar, fikir insanları ve akademisyenler gibi fikir alışverişinde bulunabilecekleri programlar düzenleyerek öğrencileri akademik ve kültürel alanda çalışmalara yönlendirmeyi milli ve manevi değerlerimizi öğrencilere aktarmalarını sağlamak amacıyla hareket ettiklerini ifade etti.

SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka ise, “Dünya hakikaten pek çok sıkıntılarla gelişiyor gibi görünüyor ama şunu asla unutmamak lazım; gecenin en karanlık olduğu zaman sabaha en yakın olan zamandır. Bugünlerimizi gecenin en karanlık zamanı olarak görüyorum” dedi. Prof. Dr. Okka, imanı İslamı, milli ve manevi değerlerimizi bilmek zorunda olduğumuzu devletimiz ve milletimizin birliği için anlaşmazlıklara düşmememiz gerektiğini vurguladı.

Bir davanın genci yoksa bu davanın bir işlevinin olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Kudüs-ü Şerif kıblemiz diyoruz, kim oradan viraja çıktı. Peygamberimiz yoksa, o Kudüs benim için ne anlam ifade eder. O Kabe ne anlam ifade eder. Peygamberimiz yoksa ve ben onu yok sayıyorsam şu dünya benim için ne anlam ifade eder. Benim bu dünyada bulunuşum dahi onun hürmetinedir. La ilahe illallah diyeceğiz. Muhammedin Resullullah’ı bir kenara bırakacağız diyen bir zihniyet her şeye hakim oldu” şeklinde konuştu.

Üç semavi dininde Kudüs açısından kutsal olduğuna değinen Prof. Dr. Şimşirgil, Kudüs’ün bize Hz. Ömer’in yadigarı olduğunu ve Türkiye’nin de bundan ders alması gerektiğini belirterek” İlk defa Türkiye bağımsızlık savaşı veriyor. Kudüs’te bunun bir parçası, inşallah farkındalık olur. Beraber olursak bu savaş bizim olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Konya Haber - 15:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]