Parçalı bulutlu
 • EURO 6.43
 • DOLAR 5.80

THK'nin 45. Olağan Büyük Genel Kurulu

Ekonomi - 13 Ekim 2018 15:15 A A

ANKARA (AA) – Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Kürşat Atılgan, "THK'nin bir tek çöpünü dahi haramilere, hırsızlara bırakmadık, bırakmayız, bırakmayacaksınız." ifadesini kullandı.

THK'nin 45. Olağan Büyük Genel Kurulu, Ankara Green Park Otel'de başladı.

Atılgan, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı genel kurulun açılışında, dünyada çok az kurumun insan ömründen daha uzun süre yaşayabildiğini belirterek, "Devletleri hesaba katmazsak bu sayı, iki elin parmaklarını geçmez. İşte büyük Türk Hava Kurumu, ömrü insan ömrünü aşmış bu ender kurumlardan biridir." diye konuştu.

THK'nin kurulduğu 1925 yılından bu yana büyük işler yaptığını ifade eden Atılgan, ülkenin dört bir yanına yayılan havacılık tesisleri, üniversite, dünyanın dört bir yanında insanları sevdiklerine kavuşturan pilotlarının bu kapsamda yer aldığını söyledi.

Atılgan, dünya durdukça Türkiye'nin var olacağını, Türkiye var oldukça da THK'nin büyük işler yapmayı sürdüreceğini dile getirerek, THK'nin mücadele sahaları olduğunu bildirdi.

"Bizler burada, ceddimizden teslim aldığımız kutsal emaneti en güzel şekilde koruyup gözeterek çocuklarımıza emanet etmek için varız." diyen Atılgan, dayanışma oldukça umudun diri olacağını, umut oldukça da aşılmayacak hiçbir engelin olmayacağını ifade etti.

Atılgan, bugün egemen devlet olabilmenin yolunun, güçlü bir hava kuvvetinden, rekabetçi bir havacılık sektöründen geçtiğini vurgulayarak, "Bu nedenle havacılığımızın mihenk taşı konumundaki THK'nin varlığı hayatidir." dedi.

"Kurumda yolsuzluklar yapıldı. Yolsuzluğu yapanlar bugün genel başkan adayı olmak istiyor." ifadesini kullanan Atılgan şunları kaydetti:

"Zarara uğratılan Kurumda tasarruf tedbirleri kapsamında giderler ve personel sayısı azaldı, kurum daha verimli hale getirildi, kurumun borçları yapılandırıldı. THK'nin bir tek çöpünü dahi haramilere, hırsızlara bırakmadık, bırakmayız, bırakmayacaksınız."

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de 1925'te kurulan güzide kurumla dün olduğu gibi bugün de yarın da kol kola yola devam edeceklerini söyledi.

THK Genel Başkanlığına aday olduğunu iddia eden Erdal Tosun, delege kartı olmaması nedeniyle salona alınmadı.

Yapılan uygulamanın yasal olmadığını belirten Tosun, bu konuyu yargıya taşıyacağını ifade etti.

Genel Kurula gelen eski THK Başkanı Osman Yıldırım da kendisinin eski genel başkan olarak tüzük gereği delege olduğunu belirterek, Genel Kurul salonuna girmek istedi. Salonun güvenliğinden sorumlu yetkili emniyet mensubu, delege kartı olmaması nedeniyle Osman Yıldırım'ın salona alınamayacağını söyledi.

Bir süre Genel Kurul salonunun önünde bekleyen Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra otelden ayrıldı.

Ekonomi - 15:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.