Parçalı bulutlu
 • EURO 6.04
 • DOLAR 5.32

Van’ın Sıhke Gölü buz tuttu

Van’da hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 9 dereceye kadar düşmesi yaşamı olumsuz etkiledi…
Güncel - 13 Aralık 2017 14:54 A A

Van’da hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 9 dereceye kadar düşmesi yaşamı olumsuz etkiledi. Soğuk hava nedeniyle, Tuşba ilçesine bağlı Alabayır Mahallesi’nde yer alan Sıhke Gölü’nün kıyı kesimlerinde buzlanma meydana geldi.

Sıhke Gölü kısmen donarken, üzerine konan binlerce martı güzel manzaraların oluşmasına neden oldu. Her yıl ocak ve şubat aylarında donan göl, bu yıl aşırı soğuk sebebiyle erken dondu. Aşırı soğuklar nedeniyle gölde 3-4 santimetrelik buz tabakası oluştu.

Sabahın erken saatlerinde Tuşba Belediyesi zabıta ekipleri donan gölde yiyecek bulamayan martılara ekmek attı. Donan gölde kuşlara ekmek atan Tuşba Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yertürk, Van’da kış şartların çetin geçtiğini ifade etti. Soğuk havadan dolayı donan gölde kuşların yiyecek bulamadığını dile getiren Başkan Yardımcısı Yertürk, “Yıllardır bu yörede doğup, büyüdüğüm için kışların çok zor şartlarda geçtiğini biliyorum. Bu sene kar az yağdı. Her sene kar yağışı çok olurdu. Yağan kar nedeniyle Sıhke Gölümüz buz tutuyor. Sıhke Gölü’nde kuşlarımız sürekli aç kalıyor. Sabah buradan geçerken de kuşlarımıza bir şeyler alalım dedik. Genellikle 10 Aralıktan sonra memleketimizde ciddi şekilde kış başlıyor” dedi.

“Gölün tamamı ocak ayında donuyor”

Her yılın ocak ayında Sıhke Gölü’nün tamamen donduğunu ifade eden Emrah Kaya isimli vatandaş ise “Kentimizde aralık aylarında soğuklar başlar. Sıhke Gölümüz de 15 Aralık’ta donuyor. Bu sene yarısı donmuş. Doğu Bölgesinde, Van’da hava koşulları kışın çok çetin geçiyor. Ocak ayında gelirseniz gölün tamamının donduğunu ve yarısına kadar da karla kaplandığını görürsünüz” diye konuştu. 

Yılmaz Sönmez
 

Güncel - 14:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]