18° Açık
 • EURO 6.40
 • DOLAR 5.77

Yazılım projeleri görücüye çıktı

– 53 projenin başvurduğu etkinlikte, Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Bilge Albayrak Çeper’in “Öğrenciler için basit hava akış analiz uygulaması” birinci, Veli Yetişgengil’in “Karaciğer segmentasyonu” projesi ikinci, Uludağ Üniversitesinden Muhammed Dinç’in “Raylı sistemlerde vagon doluluk oranı tespiti ve güvenliği” projesi ise üçüncü oldu
Bilim&Teknoloji - 14 Kasım 2018 16:15 A A

KAYSERİ (AA) – Erciyes Teknopark'ın düzenlediği Yazılım Ar-Ge Proje Pazarı (YAPP 2018) etkinliğinde çoğunluğu yapay zeka, siber güvenlik içerikli 19 yazılım projesi sergilendi.

Erciyes Üniversitesi, Kayseri Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Erciyes Teknopark Konferans Salonu'ndaki "YAPP 2018"e başvuran 53 proje içinden Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Bilge Albayrak Çeper'in "Öğrenciler için basit hava akış analiz uygulaması" birinci, Veli Yetişgengil'in "Karaciğer segmentasyonu" projesi ikinci, Uludağ Üniversitesinden Muhammed Dinç'in hazırladığı "Raylı sistemlerde vagon doluluk oranı tespiti ve güvenliği" projesi ise üçüncü oldu.

Etkinliğin açılışında konuşan Erciyes Teknopark AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç, kentteki geleneksel sanayi anlayışının teknoloji tabanlı sanayiye dönüşümü için Teknopark olarak çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini söyledi.

Teknoloji ve yazılım uygulamalarının her geçen gün baş döndüren bir hızla ilerlediğine dikkati çeken Kılıç, şöyle konuştu:

"Bu uygulamalar hayatımızın vazgeçilmez unsurları haline dönüşmüş durumda. Özellikle yapay zeka alanında meydana gelen ilerleme, gelecek dünyanın, robotiğin, endüstri 4.0'ın kurgusunda önemli bir gelişim aracı olmuştur. Teknopark olarak ülkemizin kalkınması ve dijital dönüşümü açısından da önemli katma değeri olan yazılım projeleriyle ilgili farkındalık oluşturmak istiyoruz. Yazılım projelerini teşvik etmek, teknoloji tabanlı girişimciliğe katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz bu etkinliğe 53 yazılım projesi başvurdu. Akademisyen, öğrenci ve KOBİ'ler, kendi geliştirdikleri Ar-Ge projeleriyle katılım gösterdi. Değerlendirme komitesi 19 projeyi sergilemeye layık gördü."

Konuşmanın ardından proje pazarı etkinliğinde dereceye giren ilk 3 projeye toplam 7 bin lira ödül verildi.

Sergilenen projeler arasında ameliyat öncesi anestezi teknikeri olmadan anestezi uygulanmasını sağlayan yazılım projesi, raylı sistemlerdeki doluluğu belirleyip güvenliği sağlayan proje ve sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi için geliştirilmiş projeler dikkati çekti.

Bilim&Teknoloji - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.