Yenimahalle'de obezite ile mücadele seferberliği

– Yenimahalle Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğinde, “Sağlıklı yaşa, sağlıklı yaşlan” sloganıyla başlatılan bilgilendirme seminerlerinde, obezite ve yol açtığı sağlık sorunları ile korunma yolları ele alındı

18 Nisan 2017 Salı, 16:00

ANKARA (AA) – Yenimahalle Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğinde, “Sağlıklı yaşa, sağlıklı yaşlan” sloganıyla başlatılan bilgilendirme seminerlerinde, obezite ve yol açtığı sağlık sorunları ile bunlardan korunmak için neler yapılması gerektiği ele alındı.

Yenimahalle Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, proje kapsamında ilçede yaşayan orta yaş ve üstü vatandaşlar için Yenimahalle Kapalı Pazaryeri Sosyal Tesisleri İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde seminer düzenlendi. Seminere katılan vatandaşlara, obezite ve yol açtığı sağlık sorunları hakkında bilgi verildi.

Bilgilendirme seminerinde, “Obezite nedir?”, “Nedenleri nelerdir?”, “Nasıl saptanır?”, “Neden olduğu hastalıklar nelerdir?”, “Nasıl tedavi edilir?”, “Obeziteden korunmak için ne yapılmalı?” başlıkları ele alındı.

Eğitimciler, seminerde, sigaradan sonra ölümlerin ikinci önemli nedeni olarak obeziteyi gösterirken, “Obezitenin 21’inci yüzyılın en önemli sağlık sorunu” olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; dünya genelinde obezitenin, 1980’den bugüne kadar iki kat arttığına işaret edilen seminerde, dünyada 1,4 milyar erişkinin fazla kilolu, 200 milyon erkek ve 300 milyon kadının ise obez olduğu belirtildi. Ayrıca dünyada fazla kiloluluk oranının yüzde 35, obezite oranının ise yüzde 11 civarında olduğu bilgisi verildi.

Seminerde katılımcılara fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı vurgulanarak, her gün ortalama 40 dakika orta şiddette egzersiz yapılması önerildi.

Seminerin sonunda katılımcılara dağıtılan soruları doğru cevaplayan vatandaşlara adımsayar ve ara öğün olarak elma verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konyaliyiz.Net - Konya İnternet - Cumradan.com