20° Açık
 • EURO 5.27
 • DOLAR 4.47

Yenimahalle'de obezite ile mücadele seferberliği

– Yenimahalle Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğinde, “Sağlıklı yaşa, sağlıklı yaşlan” sloganıyla başlatılan bilgilendirme seminerlerinde, obezite ve yol açtığı sağlık sorunları ile korunma yolları ele alındı
Sağlık - 18 Nisan 2017 16:00 A A

ANKARA (AA) – Yenimahalle Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğinde, “Sağlıklı yaşa, sağlıklı yaşlan” sloganıyla başlatılan bilgilendirme seminerlerinde, obezite ve yol açtığı sağlık sorunları ile bunlardan korunmak için neler yapılması gerektiği ele alındı.

Yenimahalle Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, proje kapsamında ilçede yaşayan orta yaş ve üstü vatandaşlar için Yenimahalle Kapalı Pazaryeri Sosyal Tesisleri İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde seminer düzenlendi. Seminere katılan vatandaşlara, obezite ve yol açtığı sağlık sorunları hakkında bilgi verildi.

Bilgilendirme seminerinde, “Obezite nedir?”, “Nedenleri nelerdir?”, “Nasıl saptanır?”, “Neden olduğu hastalıklar nelerdir?”, “Nasıl tedavi edilir?”, “Obeziteden korunmak için ne yapılmalı?” başlıkları ele alındı.

Eğitimciler, seminerde, sigaradan sonra ölümlerin ikinci önemli nedeni olarak obeziteyi gösterirken, “Obezitenin 21’inci yüzyılın en önemli sağlık sorunu” olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; dünya genelinde obezitenin, 1980’den bugüne kadar iki kat arttığına işaret edilen seminerde, dünyada 1,4 milyar erişkinin fazla kilolu, 200 milyon erkek ve 300 milyon kadının ise obez olduğu belirtildi. Ayrıca dünyada fazla kiloluluk oranının yüzde 35, obezite oranının ise yüzde 11 civarında olduğu bilgisi verildi.

Seminerde katılımcılara fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı vurgulanarak, her gün ortalama 40 dakika orta şiddette egzersiz yapılması önerildi.

Seminerin sonunda katılımcılara dağıtılan soruları doğru cevaplayan vatandaşlara adımsayar ve ara öğün olarak elma verildi.

Sağlık - 16:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. Bu projemizin bu yıl 4.yılındayız ve gençlerimizle […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.