Açık
 • EURO 6.20
 • DOLAR 5.50

11. Uluslararası MEB Robot Yarışması Konyada düzenlendi

Milletlerarası MEB Robot Yarışmasının başlangıç töreni Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Konya Haber - 11 Mayıs 2017 14:58 A A

Milletlerarası MEB Robot Yarışmasının başlangıç töreni Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan Bakan Yılmaz, ülkelerin geleceğinin bilime, teknolojiye ve bilim insanlarına verdikleri önemle şekilleneceğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde düzenlenen 11. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının açılışı Ulusal eğitim Bakanı Yılmaz ve protokol mensuplarının kurdele kesimiyle başladı. Açılışın arkasından Bakan Yılmaz, kurulan stantları gezerek, sergilenen buluşlarla ilgili veri aldı. Bakan Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, ülkelerin geleceğinin bilime, teknolojiye ve bilim insanlarına verdikleri önemle şekilleneceğini belirterek, “İnsan kaynağının en iyi şekilde değerlendirilmesi, bilim insanlarının yetiştirilmesi, bu alana alaka duyan öğrencilerin desteklenmesi, data ve deneyim paylaşımına karşın yarışmaların, bu tür etkinliklerin düzenlenmesi veri yolunda ülkemizin hedefe ulaşmasını sağlayacaktır. Biliriz ki marifet iltifata tabidir. Gayret bildiren, bir eser ortaya koyan kişilerin fark edilmesi, yapılanların boşuna gitmediğini göstermek açısından da önemlidir. Farklı bambaşka eğitim seviyesindeki bireylere yönelik bilimsel incelemeler, konuyla ilgili toplumsal farklılığın oluşmasına ve birçok alanda yeni gelişmelere zemin hazırlayacaktır. Bilimle ilgili her etkinlik gençlerimizde merak uyandıracak ve gelecekle ilgili hedeflerine bilimi de dahil etmelerini de sağlayacaktır. Öğrencilerimizin milletlerarası arenada yeterli seviyede yüksek teknolojiye vakıf olması, bildiğini üretime dönüştürmesi eğitimde önceliğimizdir. Ülkemizin en öncelikli ve en kayda değer konusu eğitimdir. Bu bilinçle merkezi hükümetin bütçesinden en fazla payı eğitime ayırdık. 2002 yılında eğitime ayrılan kaynak 11 milyar lira, bu da o yılki bütçenin yüzde 10’una tekabül ediyordu. Bu sene ise eğitime ayırdığımız kaynak 122 milyar ve bu yılki bütçenin de takriben yüzde 20’sine tekabül ediyor” dedi

“Robot teması hayatımızın bir fazla alanında yer bulan önemli bir konudur”

Robot temasının da ağır ağır hayatımıza girdiğini söyleyen Bakan Yılmaz, “Robot teması hayatımızın bir fazla alanında yer bulan kayda değer bir konudur. Teknolojide en büyük gelişim robot alanında gerçekleşmektedir. Bu alanda dün hayal edilen şeyler bugün birer birer gerçekleşiyor. Bu alandaki gelişmelere bir hudut koyabilmek de mümkün değildir. Önce düş, sonra keşif. Bugün burada gerçekleştirilen bu etkinlikten de görüleceği üzere gerek ülkemize, gerekse dünyada güzel bir gelecek için hayal kuran çoğu gencimiz var. Einstein ‘Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, düş gücü ise her yere’ diyor. Onun için hayal etmeyi hiçbir süre bırakmayacağız. Hayal edeceğiz ki hayalimiz bir gün hakiki olsun ve hayat bulsun. Kazandırılan şeylerin en önemlisi belki bu milletin özgüveninin yeniden kazandırılmış olmasıdır. Yetiştirdiğimiz mühendisler Atak helikopterini yaptı. Altay tankını yaptı. Göktürk 2 uydusunu yaptı. İnsansız hava arabulucu Anka’yı üretti. Ulusal piyade tüfeğini üretti. Hürkuş eğitim uçağını üretti ve birçoğu da ihraç ediliyor” biçiminde konuştu.

Konya Valisi Yakup Canbolat ise yaptığı konuşmada, “Bilim ve teknolojinin hayatın her alanında etkin bir şekilde kendini hissettirdiği günümüz dünyasında, kendilerini geleceğe güvenle içeren milletler, bilgiyi üreten, geliştiren ve yönetenlerdir” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, “Konya bir eğitim şehri, üniversiteler şehri, bir sanayi şehri. Bu yarışmanın teknoloji çağını yakalama çabasında olduğumuz süreçte Konya’mıza, ülkemize, vizyonuna katkı maddesi yapacağını düşünüyorum. 90’lı yıllarda büyük darbe emiş olan mesleki ve teknik eğitim sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde artık hak ettiği konuma gelmiştir” diye konuştu.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol Arcaklıoğlu ise, “Ülkemizin 2023 yılı için iddialı hedefleri bulunuyor. Bu hedeflerimize ulaşabilmek için en manâlı sermayemiz olan insan kaynağımızı dürüst bir şekilde yönlendirmemiz gerekiyor. Bu niyet doğrultusunda bizlerin yapması gereken gençlerimizi küçük yaşlardan itibaren özgüven sahibi, üretken ve girişimci bireyler olarak yetiştirmek ve onları yaşadıkları topluma ve bütün dünyaya faydalı bireyler olmalarını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da, “Bakanımızın da sık sık ifade ettiği gibi memleket meselesi olarak gördüğümüz mesleki ve teknik eğitim tartma arz etmektedir. Biz biliyoruz ancak kalkınmanın temelinde eğitim vardır. Eğitimde de belli başlı olan nitelikli eğitimdir. Biz bu kapsamda mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. Toplumda mesleki ve teknik eğitim alanında farkındalık oluşturulması, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacındayız” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, konuşmaların peşinde robot yarışlarıyla devam etti.

Konya Haber - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]