13° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.83
 • DOLAR 6.10

21 Eylül Dünya Alzaymır Günü

Sağlık - 21 Eylül 2016 18:40 A A

KONYA (AA) – Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, araştırmalara göre alzaymırın gelişme riskinin, zihni çalıştıran oyunları sıklıkla oynayanlarda yüzde 74, yoğun şekilde okuyanlarda yüzde 35, müzik enstrümanı çalanlarda yüzde 69 ve bulmaca çözenlerde yüzde 41 daha düşük olduğunu bildirdi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşlanan toplumlarla birlikte, nörolojik hastalıkların da paralel artış göstererek halk sağlığını ciddi düzeyde etkilediğini belirtti.

Bu hastalıkların başında yaşla birlikte belirgin bir artış gösteren alzaymırın geldiğini ifade eden Öztürk, hastalığın beyinde hem hücre hem hücreler arası bağlantı kaybına neden olan, beyinde zararlı metabolitlerin birikimine yol açan ilerleyici bir rahatsızlık olduğunu anlattı.

Öztürk, alzaymırın en yaygın ve erken belirtisinin hafıza ile ilgili belirtiler olduğunu vurgulayarak, “Günlük aktiviteyi etkileyecek düzeyde unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapma zorlukları, adres ve yön bulmada zorluklar, aşırı şüphecilik, yeme, uyku ve tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler, daha geç evrelerde yürümede zorluklar, düşmeler, yutma zorlukları, kilo kayıpları ortaya çıkabilir.” diye konuştu.

Yaş ve genetik yatkınlığın, alzaymırı da içeren demans hastalıklarında en büyük risk faktörleri olmaya devam ettiğini anlatan Öztürk, hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların ortaya çıkmasının yaklaşık üç kat arttığına dikkati çekti.

Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesinin, yeşil yapraklı sebze, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenmenin, kolesterolün düşük seviyelerde tutulmasının riski azalttığını ifade eden Öztürk, çoğu nörolojik hastalıkta olduğu gibi alzaymırda da korunma ve erken tedavinin en önemli yaklaşımı oluşturduğunu aktardı.

– “Okuyun, yazın, bulmaca çözün, tiyatroya gidin veya konferanslara katılın”

Öztürk, sağlıklı yaşam tarzı ve zihinsel olarak aktif bir yaşam biçiminin en önemli koruyucu faktörler olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Alzaymırdan korunmada, sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel aktivitenin yanı sıra beyni sürekli yeni uyaranlara maruz bırakarak zinde tutmak çok önemlidir. Yapılan çalışmalara göre, alzaymır gelişme riski, zihni çalıştıran oyunları sıklıkla oynayan kişilerde yüzde 74, yoğun şekilde okuyan kişilerde yüzde 35, müzik enstrümanı çalan kişilerde yüzde 69 ve bulmaca çözen kişilerde yüzde 41 daha düşük bulunmuştur. Dünya Nöroloji Federasyonu tarafından da bu konuda; ‘sürekli merak ederek, araştırarak ve hayat boyu öğrenmeye kendinizi adayarak zihinsel olarak aktif olun, okuyun, yazın, bulmaca çözün, tiyatroya gidin veya konferanslara katılın, oyun oynayın, bahçeyle uğraşın veya hafıza egzersizleri yapın’ çağrısında bulunulmuştur.”

Sağlık - 18:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.