10° Açık
 • EURO 6.89
 • DOLAR 6.09

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Sağlık - 31 Mayıs 2016 18:05 A A

YOZGAT (AA) -Yozgat’ta, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” farkındalık etkinliği kapsamında ”Gençlerle Dumansız Geleceği” sloganıyla yürüyüş düzenlendi.

Yimpaş AVM önünde başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlandı.

Yozgat Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Murat Başkal, yürüyüş sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla her yıl 31 Mayıs’ın Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlandığını söyledi.

Dünya Tütünsüz Günü’nün temel amacının, mevcut neslin ve gelecek nesillerin tütün kullanımının yol açtığı harap edici sağlık problemlerinden korunmasını sağlamak ve aynı zamanda tütün kullanımı ve maruz kalımının yol açtığı sosyal, çevresel ve ekonomik zararlarının önüne geçmek olduğunu ifade eden Başkal, şöyle devam etti:

“Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketiminin başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla ispat edilmiş sebep-sonuç ilişkisi nedeniyle kullanım yaygınlığı dikkate alınarak, tüketimi azaltmak, özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif etkilenimi ortadan kaldırmaktır. Tütün ürünleri, her yıl 6 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmakta, bunların 6 yüz binini tütün ürünü kullanmadan yani sadece pasif içicilikten ölenler oluşturmaktadır. Bu rakam trafik kazaları, AIDS, verem ve sıtma’dan ölenlerin toplamından fazladır.”

Türkiye’de tütün kontrol çalışmalarının başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirten Başkal, “Bu çalışmaların en önemli başlıklarından birini de ‘Çocuk ve Gençlerimizin Tütün ve Tütün Ürünleri Kullanımından Korunması’ oluşturmakta olup, bu kapsamda, bu yıl kutlanacak 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinliklerinin ana teması Bakanlığımızca ‘Tütünsüz Gençlik’ olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.

Sağlık - 18:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.