Açık
 • EURO 5.02
 • DOLAR 4.11

4. ULUSLARARASI SÜTÇÜLÜK KONGRESİ BAŞLADI

Konya Haber - 3 Kasım 2017 07:52 A A

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) işbirliğiyle düzenlenen “4’üncü Uluslararası Sütçülük Kongresi” başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) işbirliğiyle düzenlenen “4’üncü Uluslararası Sütçülük Kongresi” başladı. SÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongre açılış töreninde konuşan SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversitelerin ülkelerin gelişmeleri için hayati önem taşıdığını söyledi. Üniversitelerde ülkelerin geleceğinin planlandığını, projelerin üretildiğini belirten Şahin, kongrenin düzenlenmesi için verdikleri destekten memnun olduğunu dile getirdi. Organizasyonun düzenlenmesinde süt ve süt ürünlerine önem veren üniversiteleriyle Pakistan’ın da katkıda bulunduğu bilgisini veren Şahin, “Pakistan’la olan ilişkilerimiz Türkiye’nin bir vilayetiyle olan ilişkilerimiz gibidir. Bir Niğde, Ankara veya İstanbul ile nasıl bir yakınlık içerisindeysek, Pakistanla Türkiye arasındaki ilişki de o çerçevededir.” ifadelerini kullandı. Şahin, kongreye 10 ülkeden çok sayıda temsilcinin katıldığını belirterek, “Kongrede farklı alanlarda fikir alışverişi yapılacak. Her ülkenin kendi deneyimi, tecrübesi, birikimi farklıdır. Bir ülke için sorun olan bir olay başka bir ülkede çözülmüş olabilir. İşte bu çözüm önerilerinin, tecrübe birikimlerinin bu tür toplantılarda tartışılması, verimli ürünler ortaya çıkaracaktır.” diye konuştu. SÜ Ziraat Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi akademisyenlerinin devamlı olarak sahada araştırma çalışmaları yaptığını vurgulayan Şahin, üniversitelerle yapılan işbirliklerinin ülkenin gelişmesine, kalkınmasına, ekonomisine katkıda bulunacağını kaydetti. Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülmelik Ötegen de yeryüzünde kaos çıkarmak isteyen terör örgütlerinin toplum içinde nefreti yaymaya çalıştıklarını söyledi. Bazı toplumsal konuları istismar ederek huzursuzluğa neden olan bu terör örgütlerine karşı kardeşlik içinde ülkeyi kalkındıran çalışmalar yapılması gerektiğine dikkati çeken Ötegen, kongrenin de bu çalışmalardan biri olduğunu belirtti. Ötegen, ülkeyi geliştirecek çalışmalarda tarıma önem verdiklerini, çiftçilerin eğitimi için Büyükşehir Belediyesi olarak gayret göstermeye devam edeceklerini bildirdi. Ötegen, kongreyi düzenlemede emeği geçenlere teşekkür etti. Pakistan Peşaver Sütçülük Teknopark Başkanı Süphan Kureyşi de kongrenin her iki ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti. Türkiye ile Pakistan’ın iyi ilişkiler içerisinde işbirliği çalışmaları yaptığını söyleyen Kureyşi, kongrede deneyimlerini paylaşan ülkelerin birbirlerine yol gösterici olacağını dile getirdi. Kongre açılışına, Khyber Pakhtunkhwa Hükümeti Genel Sekreter Yardımcısı Arif Yusuf, Mardan Kadın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ghazala Yasmin, Pakistan Quetta Dünya Bankası Direktörü Prof. Dr. M. Azam Kakar ile çok sayıda akademisyen ve süt ve süt ürünleri ilgilileri de katıldı. Kongre, 5 Kasım’da sona erecek.

Konya Haber - 07:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]