13° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

51 yıllık antika saat ustası zamana direniyor

1966 yılından beri saatçilikle uğraşan ve Konya’da tek kalan antika saat tamircisi 67 yaşındaki Ahmet Sami Kalaycı, eski mesleklerin çoğunun ortadan kalktığını söyleyerek, gençlerin mesleklerine sahip çıkmasını istedi.
Güncel - 15 Ekim 2017 11:45 A A

1966 yılından beri saatçilikle uğraşan ve Konya’da tek kalan antika saat tamircisi 67 yaşındaki Ahmet Sami Kalaycı, eski mesleklerin çoğunun ortadan kalktığını söyleyerek, gençlerin mesleklerine sahip çıkmasını istedi. Kalaycı, “1966 senesinden beri çıraklık ve kalfalık yaptım. 1975 senesinde ise işyeri açtım. 1975 senesinden beri bu meslekteyim ve severek yapıyorum. Eskiyle fazla uğraşan değil. Antikalarla uğraşıyorum. İsmi saat olsun ne olursa olsun hepsini yaparım. İsmi saat olsun, pillisi, eskisi, yenisi hepsini tamir ederiz. Genelinde biz antikayla uğraşırız” dedi. 

Tamir ettiği en eski saatin 1520 yılına ait olduğunu söyleyen Kalaycı, “1520 yılında yapılmış ağırlıklı bir saat sadece akrep var, yelkovan sistemi yoktu. O zaman uçak mı vardı, tren mi vardı, vapur mu vardı. Süre kaybolmasın yeter. Yalnızca akrep vardı, saatte yelkovan yoktu, ağırlıkla çalışır” diye konuştu.

“Atalarımıza üretilmiş saatleri görür görmez onur ediyorum” 

Gençlere tavsiyelerde yer alan Kalaycı, “Gençlere diyorum ancak saat alın yapın kırın gelin. Yani bizim meslek okumayla olmaz, bakmayla olur, biraz yetenek olacak, merak olacak. Merak olmazsa hiç bir şey olmaz. Her meslekte öyle severek yapacaksın, seve seve yapacaksın. Severek yapmazsan zaten başarılı olamazsın. Daha Sonra eskiye baktığın süre neyi hatırlıyorsun, atalarımıza yapılan saatleri. Mesela buradaki saatlerin bazıları Osmanlı rakamlı, Osmanlı’ya yapılmış, atalarımıza üretilmiş saatleri iftihar ediyorum. Avrupa bir ara bize hizmet etmiş” ifadelerini kullandı.

“Antikayı çocuk sever gibi seveceksin”

Meslek uygun bulunan en eski duvar saatinin 1840, cep saatlerinin de 1600-1700 yıllarında yapılan saatler olduğunu kaydeden Ahmet Sami Kalaycı, antika saat alacaklar için önerilerde bulunarak, “Bugün 400 liraya da olan saatler var, 40-50 bin liraya olan da var, çeşidine tarafından. Antikayı şöyle kutunun içine koyacaksın, çocuk sever gibi seveceksin. Böyle 25-30 yaşındaki delikanlı gibi kullanmaya kalmayacaksın onu. Kadranına uyarı edeceğiz o porselen olacak ve tek çatlak ve atık olmayacak üzerinde. Bugün porselen tabak düştüğü vakit çatlar mı? Çatlar ya da atar. Onlarda o olmayacak. Dünya genelinde tutulan Osmanlı’dır. Osmanlı’nın kabı 3 buruşuk, 4 kaplı olanları var. Dış kabı bono olan var, dış kabını tombak dediğimiz altınla civanın erişiminden yapılan kaplama var. Altın olanı var gümüş olanı var. Fakat biz de çok tutulanlar, kaplumbağa kabı olanlar var. Bağ deriz ona, onlara hoş tutulur ve Osmanlı’ya yapılmış olacak, biraz daha değer kazanıyor onlar” dedi.

“Gençler mesleğimize sahip çıksın”

Eski mesleklerin tek tek yok olduğunu açıklayan Ahmet Sami Kalaycı, “Gençler mesleğimize sahip çıksın. Gençler tüm eski mesleklerin hepsine sahip çıksın. Birçok eski meslek ortadan kaybolmak üzere değil mi? Sahiden bazı mesleklere devletinde sahip çıkması lüzumlu. Yani şimdi biz saatçiliği iyi fena götürüyoruz da eski mesleklerden çoğu bitmek üzere” şeklinde konuştu. 

Saat ustası Kalaycı, Konya’da antika saate ilginin çok olduğunu anlatarak, “Gerçekten gençlerde eskiye karşısında alaka çok olmaya başladı. Hoş bir şey fakat önceden çöpe atılıyordu bunlar. Benim çıraklık dönemimde, kalfalık dönemimde bunların tümü çöpe gidiyordu, eritiliyordu. Altını sarrafa gidiyordu. Gümüş olanı kuyumcuya gidiyordu, daima eritiliyordu. Ama acilen değerlendi. Öyle bir merak var ancak aklın durur lakin iyi bir şey geçmişimize sahip çıkıyoruz. Ya ben bunları gördükçe dedelerimi hatırlıyorum” dedi. 

Güncel - 11:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.