14° Açık
 • EURO 7.28
 • DOLAR 6.19

7 Ekim ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 5.Ehliyet sınavı hangi gün olacak?

Ulusal Eğitim Bakanlığı göre gerçekleştirilen sürücü ehliyeti sınavının dördüncüsü tamamlandı.Sınavın ardındaki meydana çıkan soruları ve yanıt anahtarını araştıran adaylar için Sürücü Belgesi sınavı soruları ve cevapları MEB bünyesinde bulunan Ölçme, Değerle.
Güncel - 12 Ekim 2017 13:08 A A

Ulusal Eğitim Bakanlığı göre gerçekleştirilen sürücü ehliyeti sınavının dördüncüsü tamamlandı.Sınavın ardındaki meydana çıkan soruları ve yanıt anahtarını araştıran adaylar için Sürücü Belgesi sınavı soruları ve cevapları MEB bünyesinde bulunan Ölçme, Değerleme ve Imtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğü odsgm.meb.gov.tr sayfasında yayınlandı. 

7 Ekim Ehiyet Sınavı Soruları Ve Yanıt Anahtarı İçin Tıklayın

EHLIYET SINAVI SONUÇLARI NE VAKIT AÇIKLANACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığı 2017 takvimi ile bu sene içerisinde gerçekleşecek tüm sınavları ve sonuç tarihini duyurdu. Takvime tarafından 7 Ekim tarihli sürücü ehliyeti sınavı sonuçları 19 Ekim 2017 tarihinde açıklanacak.

2017 5.Sürücü Ehliyeti Sınavı Ne Zaman?

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017/MTSKS 5 – 23 ARALIK 2017 (saat 14.00)

2017 Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilecek?

Sürücü Belgesi sınav yerlerinin öğrenilmesi için sürücü adayları MEB’in sorgulama ekranını kullanabildikleri gibi sürücü adaylarının imtihan yerleri sınavdan yaklaşık 1 hafta önce sürücü kurslarına da bildirilmektedir. Sınava girecek olan sürücü adaylarını, şoför kurslarına artan bir şekilde sınav giriş yerlerini öğrenebilmektedir.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Imtihan sonuçları, http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır. Kursiyerler, bu adresten Özel Motorlu Araç Şoför Kursiyerleri Sınav Sonuçları linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek imtihan sonuçlarını öğrenebilecek.

Hem, Özel MTSK müdürlükleri Özel MTSK Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava girenlerin sonuç listesini çıkaracak ve kursiyerlere tebliğ edecektir.

SÜRÜCÜ BELGESI OLMAK İÇİN ZORUNLU BELGELER

SÜRÜCÜ BELGESI almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine tescil yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıdaki gibi..

a. A1, A2, F ve H sınıfı şoför kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş edinmek.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş edinmek.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş elde etmek. ( Üniversitelerin şoför eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu durum aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için asgari ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.

d. Pratisyen tabip ya da bilirkişi tabip göre bahşedilen “şoför olur” afiyet raporualmış edinmek.

e. “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

f. SÜRÜCÜ BELGESI belirsiz olarak geri alınmamış edinmek.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
Sınavda Başarılı Sayılabilmek için Bunlara Uyarı

Şoför adaylarının girdikleri sürücü ehliyeti sınavından başarılı olarak sayılmaları için sorularda asgari 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir.

Sınavda yanlış cevapların doğru cevapları götürmesi gibi bir durum ise söz konusu değildir. Örneğin 40 soruluk bir sınavdan başarılı sayılmanız için sınavda 24 dürüst cevap vermeniz yeterlidir. Ortalama olarak sürücü belgesi sınavlarında 12 birincil takviye, 23 adet trafik ve çevre, 9 adet de araç tekniği sorusunun yanı sıra, geçen yıldan itibaren 6 adet de trafik adabı sorusu çıkmaktadır.

2017 sürücü ehliyeti sınavı ücretlerinin ne dek olacağı konusunda ise demin bir açıklama yapılmış değil. Geçen sene yazılı sınav ücreti 60 TL, direksiyon sınavının ücreti ise 70 TL’ydi. 2017’de de ücretlerin tekrar bu rakamlara yakın olması bekleniyor. 2017 yılında yapılacak olan sürücü belgesi sınavları genelindeki bir öteki kayda değer değişiklik ise sınav saati konusunda yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda saat 11:00’de yapılan ehliyet sınavları, 2017’de 14:00’te yapılacak. Bu yeni uygulama ile kursiyerlerin sınava geç kalmaları gibi nedenlerden dolayı yaşadıkları mağduriyeti gidermek hedefleniyor. Sınava girecek olan adayların sınav saatinde belirli sınav antre yerlerinde olmaları dek, gerekli sınav evraklarını da yanlarında bulundurmaları büyük yük taşıyor. Adayların sınava girebilmeleri için mutlaka nüfus cüzdanı ve sınav antre belgelerini getirmeleri gerekiyor. Sınavda döneminde herhangi bir mağduriyet yaşamamak için ilk kez 2017 sürücü ehliyeti sınav tarihleri almak üzere laf konusu maddelere dikkat etmeyi unutmayın.

Güncel - 13:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.