13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

8. Uluslararası Türk Sanatı, Tarihi ve Folkloru Kongresi başladı

Uluslararası Türk Sanatı, Tarihi ve Folkloru Kongresi” yurt içinden ve yurt dışından fazla sayıda bilim insanının katılımı ile başladı.Mevlana Kültür Merkezindeki kongreye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Kadim bir medeniyetin mirasçısı olan nesiller.
Konya Haber - 5 Mayıs 2017 16:12 A A

Uluslararası Türk Sanatı, Tarihi ve Folkloru Kongresi” yurt içinden ve yurt dışından fazla sayıda bilim insanının katılımı ile başladı.

Mevlana Kültür Merkezindeki kongreye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Kadim bir medeniyetin mirasçısı olan nesilleriz. Keza bedensel, hem manevi açıdan; kültürel, sosyal, hesaplı açılardan kalkınmayı birlikte sağlamamız gerekiyor. Sac ayağının biri yetkisiz olursa o süre ayakta kalmak güçleşir” dedi. Bir çalışmayı durmadan yapabilmenin kolay olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, kongreye emek veren herkesi tebrik ederek, lokal yönetimler olarak takviye vermeye devam edeceklerini dile getirdi. Yeni dönemde daha güçlü bir Konya’yı oluşturmak için çalıştıklarını, bu çalışmaların da bu vizyon ve hedef doğrultusunda kendilerine katkı maddesi yaptığını vurgulayan Başkan Akyürek, bunun bir başka açıdan Konya’nın ve ülkemizin gücünü oluşturduğunu açıklama etti.

“Kültürel servet korumamız aşağı”

Kültürel mirası koruma konusunda belediye olarak iddialı olduklarını kaydeden Başkan Akyürek, “Konya’daki kayıtlı yapıların tamamının restorasyonlarını yapıyoruz. Şu ana değin yenilediğimiz, restore ettiğimiz toplam eser sayısı 3 binin üstünde. Bu devam edecek. Sultan Selim Camisini de Ramazan ayına yetiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kongrede konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin de, kültürün toplumu bir arada tutan unsurlardan birisi olduğunu anlattı. Birlikte yaşamanın gerektirdiği bazı ortak değerlerin bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Şahin, “Bunların toplamını da kültür oluşturuyor. Natürel kültür bir milleti bir arada tutarken milletler arası ilişkinin de önünü açıyor. Birlikteliğini sağlıyor, ortak değerler milletleri birbirlerine yaklaştırıyor. Bu yönüyle ele aldığınız vakit üzerinde durulması gereken konulardan birisidir. bu vesileyle insanlığın ortak mirası ‘kültüre’ sahip çıkmak büyük tartı talep ediyor ve Selçuk Üniversitesi Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak da biz tüm bunlara sahip çıkma arzusundayız. bu arada bu cins organizasyonlarda kesintisiz yanımızda olan çok kıymetli, kıymetli dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğin uzun yıllar devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Türk cumhuriyetlerinden katılanları temsilen konuşan Prof. Dr. Abbas Seyidov Türk-İslam dünyasının buluştuğu toplantının son derece manâlı olduğunu ifade etti. Bakü’de 12 Mayıs’ta 4. İslam Dayanışma Oyunları’nın başlayacağını kaydederek birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Seyidov, “Bugün Türk-İslam dünyasının acısı acımız, kaderi kaderimiz, sevinci sevincimizdir” diye konuştu.

“Bedesten’deki alıştırma misal oluyor”

Tanıdık Olmayan misafirler adına Prof. Dr. Rubin Zemon, geçtiğimiz yılki kongrenin peşinde her tarafta geldiği Konya’da gördüğü başkalaşım ve gelişimin kendisini çok şaşırttığını belirtti. Zemon, “Özellikle Bedesten’deki tarihi eser restorasyonunu, oradaki güzelliği görmekten mutluluk duydum. Bu tarz değerleri kaybetmekte olduğumuz dünyada Bedesten’de yapılan bu çalışma çok kayda değer. Hepimiz koruma konusunda böyle araştırmalar yapmalıyız. Yaptığı incelemeler sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkürler” dedi.

Kongre Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Kunduracı, kültür ve sanatımızın daha fazla tanıtılması açısından siklet içeren kongre ve sanat etkinliklerinin yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcı ile gerçekleştirileceğini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile emek veren, katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Başkan Akyürek’e kültürel mirası koruma ödülü

Makedonya Sosyo Kültürel Antropoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Rubin Zemon, Konya’da kültürel mirası koruma konusunda yapılan araştırmalar sebebiyle Başkan Akyürek’e plaket ibraz etti. Başkan Akyürek de Prof. Rubin’e ve katılımcılara Mesnevi armağan etti.

Kongrede sonradan Başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdemir ve Yrd. Doç. Dr. Berrin Okka’nın yaptığı, Alman siyaset bilimci Dr. Christian Johannes Henrich’in “Ermeni Sorunu” konulu başlangıç oturumu gerçekleştirildi. Dr. Henrich, Konya’yı ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek başladığı konuşmasında Ermeni soykırımı iddialarına ve konunun Avrupa’da nasıl çarpıtıldığına değindi. Henrich, sunumunda, Ermeni sorununun uluslar arası platformda nasıl çarpıtıldığına dair açıklamalarda bulunarak, “Normalde bahsedilen, Türkiye hariç, bütün dünya soykırımı kabul ediyor. Benim de cevaplamak istemediğim bu; tüm dünyayla kastedilen kimdir? Tüm dünyada 197 bağımsız devlet bulunuyor ve 7,3 milyar insan var. Fakat güya soykırım sadece 23 ülke tarafından kabul edilmektedir. Takriben 617 milyona yakın bir nüfus bu iddiaları kabul ediyor. Bu az kalsın dünyanın yüzde 8’i dek bir orana denk geliyor. Bu gerçek yok, bu yalnızca Türk halkına karşısında kullanılan bir propaganda. Ülkelerin meclis kararları hiçbir süre birbirine emrindeki değildir” diye konuştu.

“Yunanlılar Kıbrıs’taki Türk katliamını kabul etmedi”

Almanya’nın 1992’de Belgrad’ı bombaladığını aktaran Dr. Henrich, “Almanya tarafından savaş değildir denmiştir ama bana tarafından de madem bombaladınız bu savaştan diğer nedir? Mesela birazcık daha geçmişe gitmek istiyorsanız, Nazi Almanyası vaktinde Yahudilerin insan olmadığına dair iddiada bulundu. Bunun bir biyoloji veya bilimsel bir bağlantısı var mı? Bu güya soykırımı kabul eden ülkeler arasında yalnızca Lübnan büyük bir çoğunluğu Hıristiyan olmayan bir ülke. Diğer tüm ülkelerin hepsi Hıristiyan ülkeler. Alaka çeken de Lübnan’daki Ermeniler. Hiçbir şekilde sözde soykırım mağduru olmamışlar fakat Lübnan’da da yaşamaya devam etmektedirler. Bir diğer sorun da 1960’ta Türkiye’nin Almanya’ya gönderdiği işçiler. Kabul edilmelidir ama bu işçiler, Türk kültürünü bölüştürme açısından çok iyi elçilerdi. Kendi araştırmalarında bu güya soykımı kabul eden ülkeler, acaba kendi tarihlerinde ne gibi kötü hareketlerde bulundular ve kendilerinin bu olaylar hakkında yaptıklarını kabul ediyorlar mı diye bir araştırmada bulunsalar. Ve burada bir takım örnekler gösteriyorum. Örneğin Avusturya ve Almanya yalnızca Yahudi Soykırımı’nı kabul ediyor fakat Almanya, Namibya’da yapılan katliamları kabul ediyor mu? Hayır. Ya Da Yunanlıların Kıbrıs’ta yaptığı Türk katliamı. Tüm dünya bunu seyretti, belki Yunanlılar bunu soykırım olarak kabul etmediler. Fransa, Rusya gibi ülkeler yaptıkları katliamları kabul etmiyorlar. Mesela Fransa’nın İspanya’da, Cezayir’de, Fas’ta yaptığı katliamları kabul etmiyorlar. Ayrıca bu ülkelerde aynı zamanda Türkiye’deki iddiaya göre soykırımı arkalarındaki belgeleri yayınlamıyorlar. Ve Hocalı Katliamı. Tüm dünya bilhassa BBC üzerinden Türklerin burada katledilişi izlendi ama 25 sene geçti üzerinden halen hiçbir şey yapılmıyor, söylenmiyor ve yazılmıyor” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Şahin, Dr. Henrich’in yaptığı sunumla konuya bilim adamı analitiğiyle yaklaştığını belirterek, “Dünya nüfusunun sadece yüzde 8’i soykırım diyor. Hiçbir realist gerekçeleri değil. Bazı ülkeler de Avrupa Birliği kabul ettiği için veya etken ülkeler pek söylediği için kabul ettiklerini açıklama ediyorlar. Ben teşekkür ediyorum, gerçekten çok önemli ve Selçuk Üniversitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına her türlü yardıma hazır olduğumuzu burada tarif etmek istiyorum. Hemen üzerimize bir vazife alalım. Öğretim üyelerimizi de ben görevlendiriyorum. Bu çerçevede bilgiler sunacak, gerçek manada nesnel veriler sunacak olan Batılı bilim adamlarımızın hepsini uygun bir tarihte bir sempozyum için misafir etme ediyorum. Burada oyalamak istiyoruz. Geniş bir program planlayalım. Bunun ötesinde maddesel kaynak ayırıp milli ve uluslar arası çalışmalar yapmalarının önünü de açacağımızı tarif etmek istiyorum. Icabında, gereksinim duyulursa ülkemizin ilgili kurumlarıyla ve devletin yüksek makamlarıyla irtibata geçerek bu sürecin önünü açacağımızı betimlemek istiyorum” dedi.

Kongreye Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Selçuk Üniversitesi Türk El Sanatları Başvuru ve Araştırma Merkezi Başkanı ve Kongre Benzeşen Başkanı Doç. Dr. Osman Kunduracı, Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Kongre Genel Sekreteri / Sergi Küatörü ve Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Bölümü’nden Bilirkişi Ahmet Aytaç, Türk Cumhuriyetlerinden katılanları temsilen Prof. Dr. Abbas Seyidov, tanıdık olmayan misafirler adına Prof. Dr. Rubin Zemon, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Azerbaycan, Makedonya, İran, Almanya, Rusya, Moldova, Gagauz Özerk Türk Cumhuriyeti, Arnavutluk ve Moğolistan gibi öbür ülkelerden takriben 180 bilim insanının katılımıyla gerçekleşen kongre, 6 Mayıs’ta sona erecek.

Konya Haber - 16:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.