Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

ABD Ankara Büyükelçisi Bass’tan ‘vize’ açıklaması

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD ile Türkiye’nin karşılıklı olarak vize başvurularını askıya almasının peşinde açıklamalarda bulundu.
Güncel - 10 Ekim 2017 07:42 A A

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD ile Türkiye’nin karşılıklı olarak vize başvurularını askıya almasının peşinde açıklamalarda bulundu. Göçmen olmayan vize hizmetlerini erteleme kararının nedenlerini ifade eden Bass, “Türkiye’deki dostlarımız ve ortaklarımıza, ABD Hükümeti’nin, Büyükelçiliğimiz ve Türkiye’deki konsolosluklarımızdaki göçmen olmayan vize hizmetlerini erteleme kararının nedenlerini ve askıya almanın ne kavrayış geldiğini açıklamak istiyorum. Büyükelçiliğimizin dünkü açıklamasında, göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığımızı dile getirdik. Laf konusu askıya alma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD misyonu tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini değerlendirirken, büyükelçilik ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en üye indirmemize ihtimal sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl ikinci kere olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır”

ABD diplomatik misyonunun bir çalışanının Türk yetkilileri kadar tutuklanmasının kendilerinin bu kararı almasına neden olduğunu kaydeden Bass, “Bu yıl ikinci kez olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri kadar tutuklanmıştır. Ama, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini ya da ne olduğunu ve belki varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. Bu personel, kanun kullanım konularında Türk yetkili kurumlarıyla işbirliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet belirten bir bölümde devir yapmaktadır. Bir De çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine tatmin edici izin verilmemiştir” dedi.

“Bu tutuklama, bazı yetkililerin Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki işbirliğini ayırmak amacında olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirmiştir”

Bass, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilhassa hastalık veren nokta ise belli ki bir takım Türk yetkililer, yeniden sanığı veya avukatını bilgilendirmeden bazı gazetelere iddialarla ilgili data sağlamışlardır. Laf konusu gazeteler, çalışanın misyonumuzun resmi çalışanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti üyeleri, polisi veya savcılarıyla kanuni uygulama konularıyla ilgili görüştüğü iddialarını yinelemişlerdir. Açık elde etmek gerekirse ABD ile Türkiye aralarında kanuni uygulamalar alanındaki işbirliğini kuvvetlendirmek personelimizin göreviydi. Türkiye Cumhuriyeti polisi ile karşılaşmak ve dolaşmak işinin rutin bir parçasıydı. Türkiye Cumhuriyeti, çalışanın hukuki olmayan herhangi bir faaliyetin içinde olduğunu gösteren herhangi bir veri paylaşmamıştır. Bu tutuklama, bir takım yetkililerin Türkiye ile Amerika Birleşmiş Devletleri arasındaki uzun zamandır süre gelen işbirliğini yarmak amacında olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirmiştir. Eğer doğruysa, bu durum diplomatik tesislerimizde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri tehlike altına sokacaktır. Bu tutuklamaların münferit bir olay mı olduğunu, yahut başka Türk çalışanlarımızın da sadece görevlerini yerine getirirken Türk Hükümeti yetkilileri ve daha geniş kapsamda Türk toplumuyla görüşmeleri sebebiyle tutuklanmalarını mı beklemeliyiz, bilmiyoruz. Bizim lokal çalışanlarımız da birer Türk vatandaşıdır ve biz Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün diğer vatandaşları gibi onların da Türk kanunlarına uymalarını bekliyoruz. Somurtkan ispat edilene kadar masumiyet karinesi de dahil edinmek üzere Türk Anayasası ve bütün modern demokrasilerin izledikleri hukukun üstünlüğü prensipleri gereğince Türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve hak süreci ummak onların da hakkıdır. Bu, Türk vatandaşlarına karşın bir vize yasağı değildir. Yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınmasıdır. Geçerli vizenizin mevcut olması durumunda ABD’ye hala yolculuk edebilirsiniz. Türkiye dıştan herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda vize başvurusu gerçekleştirmek isterseniz yapabilirsiniz.”

Kararı kolay bir şekilde almadıklarını kaydeden Bass, “Büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Vize hizmetlerinin askıya alınmasının insanlara rahatsızlık vereceğinin farkındayız. Uzun sürmeyeceğini umuyoruz, oysa bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. Bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına gücenme nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında aralıksız görüşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye’deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir. teşekkürler” açıklamasında bulundu.  

Musa Erdoğan-Caner Ünver

Güncel - 07:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.