-2° Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

ABD vize engelini Türkiye’den önce ilk bu ilçeye uyguladı

Giresun Yağlıdere ilçesinin Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, son uygulanan vize ambargosunun ilçelerini bundan böyle çok etkilemediğini belirterek ilçelerinden göçü önlemek için de çok yönü olan çalışma yaptıklarını söyledi.
Güncel - 10 Ekim 2017 10:45 A A

Giresun Yağlıdere ilçesinin Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, son uygulanan vize ambargosunun ilçelerini bundan böyle çok etkilemediğini belirterek ilçelerinden göçü önlemek için de çok yönü olan çalışma yaptıklarını söyledi. Çoğu Yağlıdereli vatandaşın ABD’de yaşadığını belirten Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, “Bilindiği üzere ilçemizde yaşamış halkımız dek vatandaşımızda ABD’de yaşıyor.

Memurundan, işçisine, iş adamından bambaşka sektörlerdeki çalışanlarına dek Yağlıdereli olarak Amerika’da hizmet veriyor. ABD’nin bu cins bir karar alması aslında ilçe halkımız ve bizleri üzmüştür. Amerika’yı bu konuda kınıyoruz. Buna karşılık Cumhurbaşkanımız net tavrını ortaya koydu. Şu lahza da Amerika da yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 90’ı vizesi olanlar, oturumu olanlar, green kartı olanlar. Onlar da her hangi bir sıkıntı yok fakat yeni gidecekler için sıkıntı olabilir bu askıya alınmadan dolayı” ifadelerini kullandı.

“Eskisi dek ABD’ye gitmek için talep yok”

Vize krizinin Yağlıdere’yi bundan böyle pozitif etkilemeyeceğini ifade eden Kırhasanoğlu, “Şimdi Türkiye’nin ekonomisinin düzelmesi, rahatlık seviyesinin yükselmesinden nedeniyle eskisi değin gidişlere istek yok. Önceden daha çok gidiş vardı şimdi Türkiye’de iş koymak isteyenler ABD’den daha iyi kazanıyor” şeklinde konuştu.

“ABD ilk olarak Yağlıdere’ye vize ambargosu koymuştu”

2008-2009 yıllarında ABD’nin Yağlıdereliler’e vize engeli koyduğunu andıran Kırhasanoğlu, “Yağlıdere’ye geçmişte ABD vize ambargosu uygulanmıştı. O dönemde bile gidenler gitti, gelenler geldi. Ambargolar Yağlıdere’yi artı etkilemiyor fakat acilen bilindiği üzere bütün şer güçleri dünya da üstümüze geliyor. Cumhurbaşkanımız da dik duruşunu göstererek Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu nasıl enerjik olduğunu dünyaya hissettiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’un Yağlıdereli işadamına borcu çıkmıştı

Göreve geldiği günden bu yanlamasına flaş kararlara imza atan ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın ABD’de meslek yapan Yağlıdereli meslek adamı Fahrettin Özdemir’e 2000 yılında yaptırdığı bir işten dolayı borcu olduğu ortaya çıkmıştı. Trump’un adaylığını açıklamasının gerisinde meslek adamı Fahrettin Özdemir ise “Biz umulan başkan adayını yakinen gören ve tanıyan kişileriz. Geçmişte kendisine meslek yapmışlığımız var. Kendisine 9 yıl önce yaptığımız bir işten ötürü tahsil etmeyi beklediğimiz yaklaşık 64 Bin dolar civarında alacağımız var” açıklamasında bulunmuştu.

“Yağlıdere’den ABD’ye Göçün Hikayesi“

Rumlar’ın Karadeniz’den çıkartılmasından sonra geride kalan bir kaç aile Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Hisarcık köyünde yaşamını sürdürürdü lakin bu aileleri de bir süre sonra bölgeden çıkarttılar. O yıllarda küçük bir çocuk olan Lefter adlı Rum çocuk ailesini kaybetmiş ve yalnız kalmıştı. Ona ise Hisarcık köyünde yaşayan bir aile sahip çıkmış emin bir yaşa kadar büyütmüştü. sonradan ilçeden ayrılan Lefter önce Rusya’ya yerleşmiş bir zaman sonra ise ABD’ye göçtü. Ama kendisine sahip meydana çıkan aileyi unutamayan Lefter, 1964’te onları görmek için ilçeye geldi. ABD’ye dönerken de aileden bir kişiyi ise yanında götürdü. İşte o yıllarda atılan göç tohumları büyüdükçe büyüdü. Kuşaktan kuşağa geçerek ilçeden binlerce kişinin ABD’ye göçmeye çalışmasıyla fantastik boyutlara ulaştı. Göç akımı ise 1985-2000 arasında boy yaptı. 15 yıl baştan başa her yıl yaklaşık 500’den fazla Yağlıdereli ABD’ye gitti ve yerleşti. Bu durum ABD’nin de dikkatini çekti ve Yağlıdere’ye ‘örtülü ambargo’ uygulanmaya başladı. 2000 yılından sonradan gidişler zorlaştırıldı, 2005’ten daha sonra ise az kalsın imkansız ayla getirildi. Şimdilerde ise yapılan 100 başvurudan yalnızca 1 kişiye vize onayı verilir hale geldi. 

Resul Yanbul
 

Güncel - 10:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  KONYA’DA POLİSE SÜRPRİZ KUTLAMA
  Konya’da faaliyet gösteren “Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu” üyeleri, kavga ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine sürpriz yaptı. iphone 7 plus phone cases rubber iphone 8 case tree of life Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu üyeleri, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 173. whale iphone 8 plus case yıl dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ekiplerine sürpriz […]