Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Adalet Bakanlığı 2500 personel alımı şartları neler? Başvurular ne zaman?

Geçtiğimiz günlerde Hak Bakanlığı 2 bin 250 tutanak kâtibi ve 250 sözleşmeli mübaşir almak üzere toplam 2 bin 500 personel alımı yapacağını açıklamıştı. Personel alımı duyurusunun yapmasının gerisinde vatandaşlar dilekçe şartlarını araştırmaya başlamıştı.   I.
Güncel - 10 Ekim 2017 15:49 A A

Geçtiğimiz günlerde Hak Bakanlığı 2 bin 250 tutanak kâtibi ve 250 sözleşmeli mübaşir almak üzere toplam 2 bin 500 personel alımı yapacağını açıklamıştı. Personel alımı duyurusunun yapmasının gerisinde vatandaşlar dilekçe şartlarını araştırmaya başlamıştı.   Ilgiyle beklenen tatbik şartları ve dilekçe tarihi belirlenmiş oldu. Peki, Adalet Bakanlığı personel alımı ne süre? Tatbik şartları neler? Başvurular ne vakit başlayacak? İşte detaylar…

UYGULAMA ŞARTLARI NELER OLACAK?

a) Türk vatandaşı olmak,

b) Birincil kere atanacaklar için yapılacak sınavın son kullanım günü olan 24 Ekim 2017 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans mezunları için KPSS-2016, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1981 ve sonra doğumlu olanlar)

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak ya da askerlik çağına gelmemiş almak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut askıya alınmış veya yerine geçen kimse sınıfa geçirilmiş elde etmek,

d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde farzedilen suçlardan mahkûm olmamak,

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek fikir hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Kayıtlar araştırması sonucu olumlu olmak.

Zabıt Katibi alımı için özel şartlar;

a) Fakülte ya da yüksekokulların bilgisayar bölümü, hak iş yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, hak önlisans programı, yargı iş lisesi ya da öteki lise veya dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sanılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo ya da bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

b) Yukarıda sayılanlar dışarıya, minimum lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son kullanım tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca tasdikli veya millet kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu bahşedilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip edinmek. (Örgün eğitim aracılığıyla verilen bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmen belgeleyenlerden daktilo ya da bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

c) Başvuru Formu sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav esnasında her bir grup için kurul tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılmış olarak bahşedilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız asgari doksan sözcük yazmak, (Bu şartın varlığı adalet komisyonlarınca yapılacak başvuru sınavı ile saptama edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan sözcük yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

Adayların başvuru formu sınavında yanlışsız olarak en düşük doksan kelime yazıp yazmadıkları saptama edilirken; bahşedilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki sözcük ve cümle tekrarları sebebiyle metnin amaç bütünlüğünün bozulup bozulmadığına uyarı edilir. Bu operasyon yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin manâ bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

Mübaşir pozisyonu için özel koşullar;

en az lise ya da dengi mektep mezunu edinmek,

DILEKÇE NASIL YAPILIR?

Başvurular 13 Ekim 2017 Cuma günü başlayıp, 24 Ekim 2017 Salı günü çalışma saati bitiminde sona erecektir.

a) başvuru (Adalet komisyonları ve Bakanlığın internet sitesinden (EK–2) temin edilecektir),

b) Öğrenim belgesinin aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği,

c) KPSS-2016 sınav netice belgesinin aslı ya da bilgisayar çıktısı ya da komite başkanlığınca onaylı örneği,

d) Zabıt kâtibi unvanı için; Bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını bildiren sertifika veya fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, yargı önlisans programı, hak iş lisesi ya da öteki lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olduğuna dair belgenin aslı, noter ya da komite başkanlığınca veya ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği,

e) Adayların eşlerinin meslek durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde ifade,

f) Sözlü sınava katılmaya adalet kazananlar keza, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu takdim etmek zorundadırlar (Yargı komisyonundan tedarik edilecektir).

Başvuruların, sınavın yapılacağı ILAVE-1/A ve EK-1/B listelerde belirli Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Erzurum, İstanbul, İstanbul Anadolu, Şanlıurfa Hak Komisyonu Başkanlıklarına ya da buralara gönderilmek üzere herhangi bir hak komisyonu başkanlığına yapılması gerekmektedir.

Bu şekilde yapılan başvuru formu, başvuruyu bölge komisyon tarafından, sınav karşılıklı rolünden, sınav yapılacak komisyonlarca belirlenen imtihan numarası üzerinden UYAP imtihan ekranına kaydedilecek ve başvuru formu evrakı, masrafı ilgilisinden gücenmek suretiyle telaş posta servisi (APS) ile sınavı yapacak olan hak komisyonu başkanlığına gönderilecektir.

Kayıtlı usule uyulmadan posta ile veya öteki iletişim araçlarıyla sınavı yapacak yargı komisyonuna veya Bakanlığa yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Adaylar ILAVE-1/A ve EK-1/B listelerde yeri, sayısı, unvanı ve niteliği kayıtlı sözleşmeli pozisyonlardan sadece bir hak komisyonuna, bir unvan için dilekçe yapabileceklerdir. Adayın aniden fazla dilekçe yaptığının saptama edilmesi halinde hiçbir başvurusu kabul edilmeyecek, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar deha istihdamları yapılmayacaktır.

Atanmaya adalet kazanan adaylar başvuru yaptıkları yargı komisyonlarına ast, merkez ya da mülhakat adliyelerinden birine atanabileceklerdir.

UYGULAMALI SINAV NE VAKIT?

8 Kasım – 14 Kasım 2017 tarihleri arasında adayların daktilo ya da bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan sözcük yazıp yazamadıklarının tespiti için uygulamalı imtihan yapılacaktır. Belirtilmiş günde uygulamalı sınavın bitirilememesi halinde peşine düşüp takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

SÖZLÜ SINAV NE SÜRE?

25 Kasım 2017 – 8 Aralık 2017 tarihleri arasında Yönetmeliğin 14 üncü maddesine kadar adaylar sözlü sınava alınacaklardır.  

Güncel - 15:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.