Parçalı bulutlu
 • EURO 6.07
 • DOLAR 5.36

Adanalı dönercilerde ‘askıda döner’ dönemi

Sosyal medyada grup yaratıcı 20 dönerci dükkanı somut durumu yetersiz olan kişilerin aç kalmaması için ‘askıda döner’ uygulaması başlattı.
Güncel - 10 Ekim 2017 11:46 A A

Sosyal medyada grup yaratıcı 20 dönerci dükkanı somut durumu yetersiz olan kişilerin aç kalmaması için ‘askıda döner’ uygulaması başlattı. Uygulanan proje işletmelere gelen müşteriler tarafından da ilgi gördü. Proje kapsamında iyiliksever müşteriler, ister telefonla isterse de kendileri gelip 5 TL karşılığında döner satın alıyor ve işletmelerin dışına asılan tabelada kaç askıda döner olduğu belirtiliyor. İşletmelere başvuran gereksinim sahipleri de askıda döner uygulamasından yararlanıyor.

“Bölge da veren de görmüyor”

Döner işletmecisi Ercan Doğan, böyle bir uygulamanın içinde olmaktan mutlu olduklarını belirterek, “Adana’da bütün esnaf arkadaşlarımızın yapmasını öneririz sahiden gereklilik sahipleri var. Bir yiyen üstelik ödeyebilir. Vaktiyle Osmanlıda olduğu gibi gelip hesap ödeyebilirler. Yapılabilecek fazla şey var istedikten sonra. Buraya geliyor müşterimiz yemek yemek yiyor pozitif bir yemek yemek parası daha ödüyor sonradan bir arkadaşımız geliyor ‘askıda döneriniz var mı’ diyor. ‘Gel’ diyoruz dönerini alıyor ayranını alıyor ve gidiyor. Bölge da veren de görmüyor” diye konuştu.

Dönerci Can Türkyılmaz da, kendilerinin uygulamaya destek verdiklerini açıklama ederek, “Öteki esnaf kardeşlerimizi de bu uygulamaya davet ediyoruz. Aç çok insan var geliyor karnını doyuruyor. Müşterilerimiz karşılıyor. Bir Takım müşterilerimiz duyuruyu okuyor hemen kasaya gidip ödemeyi yapıyor. Kaç tane isterse öyle döner bağışlıyor” biçiminde konuştu.

“Yalnızca dönerle kalmasın”

Dönerci Sefa Tuşçi ise Adana’nın büyük bir yer olduğunu, uygulamanın yalnızca dönerle kalmasını istemediklerini; gıda, giyim gibi alanlarda da bu uygulamanın olması gerektiğini söyleyerek, “Aklıselim insanımız çok. Onların yardımıyla bir elin gördüğünü öteki elin görmemesi hayrın en güzeli. Bizler de gurur duyuyoruz. Madem bu değin yayılmaya başladı. İnşallah Türkiye’nin boyunca böyle şeyleri duyarız” dedi.

“Ödenti kolaylığı sağlayacağız”

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan ise, esnafın başlattığı askıda döner ve yemek yemek uygulamasının çok güzel bir hareket olduğunu belirterek, “Daha da yayılmasını diliyoruz. Hoş bir tatbik. Esnaf göre iş odasına ödenen bir vergi var. Bu uygulamanın içerisinde olan esnaftan aidat almayarak o kolaylığı sağlayacağız. Biz de elimizi taşın altına sokmak isteriz. Ihtiyaç sahiplerine yapılan bu uygulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bu esnafın temsilcileri olarak bizim de bir yerlerden tutmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Uygulamayı beğendiğini bildiren vatandaşlardan Ufuk Taşdemir ise, “Fazla güzel bir proje, destekliyoruz. Bu da bir hayırdır” dedi.

Umutcan İşledici – Elif Ayşenur Bay
 

Güncel - 11:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]