Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.74

AFAD kış hazırlıklarını tanıttı

Basın toplantısında konuşan Konya AFAD Müdürü Yıldız Tosun, Türkiye’de 15 tane lojistik bölge olduğunu belirterek, ”Aksaray, Karaman, Niğde, Afyon…..
Konya Haber - 29 Aralık 2017 06:19 A A

Basın toplantısında konuşan Konya AFAD Müdürü Yıldız Tosun, Türkiye’de 15 tane lojistik bölge olduğunu belirterek, ”Aksaray, Karaman, Niğde, Afyon… Biz Konya ili olarak kapasitesi ile ilgili buranın eğitim, tatbikat ile ilgili durumlarda bölge lojistik koordinatörü olarak görev yapmaktayız. 81 ilimizde ayrı ayrı il afet acil durumu müdürlüklerimiz vardır. Yine 11 ilde birlik müdürlüklerimiz vardır. Konya’da birlik müdürlüğümüz yoktur. En yakın olan bize Afyon ve Ankara ile çalışmaktayız. Ama bizim zaten ekip sayımız 30 olduğu içinde bir birlik gibi çalışıyoruz diyebilirim” dedi.

Yıldız Tosun, AFAD’ın görevlerinden bahsederek, “Bizim görevlerimiz tehlike riskleri belirlemek, afet ve acil durum hazırlıklarını yapmak, risk azaltma, müdahale, iyileştirme bunula ilgili planlamalar mahalli idarelerle, kamu kurum, kuruluşlarıyla işbirliği ve koordinasyon içerisinde uygulamak. Yani bunları yapan kurum ve kuruluşların koordinasyonunu yapmak. Adeta şemsiye görevi yapmaktır. Afet ve acil durum yönetim merkezlerimiz var. Bunların yine il afetler tarafından yapılmakta. Kesintisiz ve güvenli haberleşmeyi sağlamak, ne kadar hasar meydana geldiğini tespit etmek bununla ilgili eğitimler yapmak ve yaptırmak. Bu konuda şuanda Türkiye 2. olduk” ifadelerini kullandı.

Suriyeli vatandaşlar için de çalışmalar yaptıklarını belirten Tosun, “Bir de Suriyeliler için çalışıyoruz, Suriye’ye gidiyoruz. Bunlarla ilgili koordinasyon yapıyoruz. En son göç müdürlüğümüzün dediğinde 100 bin Suriyeli kayıtlı olduğu söylendi. Biz sadece eczane ödemeleri yapıyoruz. Burada da 2015 yılından itibaren 14 milyon TL ilaç gideri ödemesi yapmış bulunmaktayız. Önceden Suriyeliler hastane giderlerinde AFAD tarafından ödeniyordu ama şuanda Türk vatandaşı nasıl faydalanıyorsa o şekilde yapılıyor” şeklinde konuştu.

’O kahraman sensin’ projesi

Tosun ayrıca 15 temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanını talimatıyla ‘O kahraman sensin’ projesini başlattıklarını belirterek, “15 temmuz gibi hain bir girişimin ardından Cumhurbaşkanımızın talimatıyla da ‘O karaman benim ’projesi başlatıldı. O kahraman benim projesinde ülkemizde meydana gelebilecek herhangi bir afet, acil durum, sivil savunma hizmetleri bakımından sivillerin bireysel olarak korunması ve ülke savunmasına destek vermesi gerektirecek olaylara karşı hazırlıklı olmak için yürüttüğü çalışmalar da önemli dönüm noktası olan ve halkımızı da yürüttüğümüz çalışmalara bizzat katılmasını sağlayacak o kahraman benim o kahraman sensin kampanyası başlatılmıştır” dedi.

Konuşmanın ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Basın ve Hakla İlişkiler Müşavirliğinden İrep Gürel’in afet muhabirliği sunum gerçekleştirdi. Ardından Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin ‘Çök, kapan, tutun’ isimli gösteri gerçekleştirdi. Program AFAD çalışanlarının kullanılan malzeme ve araçları tanıtması ile sona erdi.

Konya Haber - 06:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]