Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Akıllı baston gözleri olacak

Manisa’da Beyaz Baston Günü, düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.
Güncel - 16 Ekim 2017 15:00 A A

Manisa’da Beyaz Baston Günü, düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Manisa Altı Nokta Körler Derneği üyeleri ve protokol üyeleri Cumhuriyet Meydanı’ndan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Bağımsızlık Meydanı’na kadar birlikte yürüye yürüye empati yaptı. Gözlerini kurdele ile bağlayan protokol üyeleri görme engellilerin neler yaşadığına yakından tanıklık ettiklerini belirtti. 

Yürüyüş öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda bir açıklama yapan Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Hüseyin Güreşçi’ın eşi Bedriye Güreşçi, “Manisa’da bu sene 3’üncü kere artık geleneksel ülkü getirdiğimiz beyaz bastonlarımızı alacağız, görenlerin gözlerini bağlayacağız ve onlardan empati kurmalarını isteyeceğiz. Körlerimizin özellikle artan Manisa’nın içinde yaşamları hakkında daha hoş bilgiler edineceğiz ve şehrin mimarisinde, imarında laf sahibi olanlar görme engelliler ve öteki engellilerin yaşadıkları sıkıntıları bire bir anlayacaklar diye ümit ediyorum” dedi.
Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şube Başkanı Hüseyin Güreşçi ise vatandaşlara seslenerek, “Bizleri, tüm engellileri, yollarda, kaldırımlarda engelsiz bir şekilde yürüyebilmemiz için bıraktıkları ufacık bir tutam eşyanın bile bizim hayatımızın ilerlemesine engel oluyor. O yüzden boşboğaz eşyaları yol kenarlarına, araçlarını engelli rampalarına park etmesinler ve bizler egemen olarak sokaklarda dolaşabilelim” diye konuştu.

Gözlerini bağlayıp beyaz bastonla yürüdüler

Yapılan konuşmaların ardındaki etkinliğe katılan protokol üyeleri gözlerini beyaz kurdele ile bağlayarak görme engellilerle birlikte beyaz bastonları kullanarak takriben 500 metre yürüyerek empati kurmaya çalıştı. Yol baştan başa Dernek Başkanı Hüseyin Güreşçi Vestel kadar geliştirme aşamasında olan WeWalk Akıllı Bastonun prototipini de test etti. Tüm yolu gözleri kapalı olarak yürüyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, “Görme engelli kardeşlerimizin işinin ne dek güç olduğunu Cumhuriyet Meydanı’ndan buraya gelene dek farkına vardık. Görme engelliler için yaşamı kolaylaştırmak gerekli. O yüzden bugün bu farkındalık oluşturmak için biz de gözlerimizi kapayarak bastonlarla buraya dek geldik. Büyükşehir Belediyesi olarak görme engelli kardeşlerimizin hayatlarını kent içerisinde nasıl yaşanabilir ayla getirecekse başkanımızın da talimatları var getireceğiz inşallah. Görme engelli kardeşlerimize bu mevcut beyaz bastonları Büyükşehir Belediyesi olarak veriyoruz. Her yıl aynı şekilde yine bu yardımlarımızı yapıyoruz. Aralıksız iletişim içerisindeyiz. Hayatlarını yaşanabilir hale getiririz. Lakin aslında zormuş. Şurada yürüdüğümüz 500 metre. Bize bu konuda hayatın zorluğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Akıllı Baston deneme edildi

Etkinliğe 20 personeli ile birlikte katılan Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Şahingöz ise Boğaziçi Üniversitesinde görme engelli bir öğrenci kadar tasarlanan ve Vestel göre AR-GE çalışmaları aralıksız WeWalk Zeki Baston hakkında açıklamalarda bulundu. Etkinliğe Zeki Bastonun prototipini getirerek deneme ettiklerini kaydeden Şahingöz şunları dile getirdi:
“Bu bastonumuzu burada ilk kere denemiş olduk. Bastonumuzun özelliği şöyle; telefondan mesafeyi ayarlayabiliyorsunuz bluetooth bağlantısıyla bağlanıyor. 1 metre ya da bir buçuk metre olarak ayarlandığı zaman bu bastonlar 45 derecelik bir eğimle tutuluyor. Bel ve üstteki bölgesindeki engelleri titreşimle iletiyor. Titreme alındığı vakit tehlikenin farkına varılarak daha tedbirli davranılıyor ya da yön değiştirilerek engelin olmadığı tarafa yönlenebiliyorsunuz. Ayrıca bununla telefonları cevaplayabiliyorsunuz. Telefon geldiğinde titriyor. Bluetooth kulaklık ile buradan telefona cevap verebiliyorsunuz. Bunun üstünde bir tane touchpad olacak. Yani elimizle telefonu teftiş edebileceğimiz bir kısım olacak. O kısımlar hemen şimdi geliştirme aşamasında. Bu şekilde görme engelliler yolunu bulabilecek.”
Etkinliğe Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mümtaz Kahya, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, daire müdürleri, görme engelli vatandaşlar katıldı.

Faaliyet Manisa Büyükşehir Belediyesi göre gerçekleştiren pilav hayrı ile sona erdi. 

Vefalı CangelGüncel - 15:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]