12° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Akranları mektebe giden çocuklar pamuk tarlasında çalışıyor

Pamuk hasadının mekteplerin açıldığı yarıyıla denk geldiği bugünlerde binlerce talebe, yeni ders senesinde sınıf yerine pamuk tarlalarına gitti.
Güncel - 2 Ekim 2017 13:52 A A

Pamuk hasadının mekteplerin açıldığı yarıyıla denk geldiği bugünlerde binlerce talebe, yeni ders senesinde sınıf yerine pamuk tarlalarına gitti. Takribî 90 bin talebenin bulunduğu Siverek ilçesinde de parasal olanaksızlık yaşayan tarım emekçisi ailelerin çocukları, mektep yerine tarlaya giderek pamuk topladı. İlçe genelinde mevsimlik emekçi olarak çalışan talebe rakamının takribî 15 bini bulduğu bilinirken, bu talebelerin majör kısmının çalışmak için ailesiyle beraber şehir dışına gittiği iddia edildi.

Karakoyun Semti yakınlarında pamuk tarlasında çalışan 10 şahsiyet Demir ailesinin abonesi 6. sınıf talebesi Feride Demir, “Mektebe gitmek istiyorum, bir buçuk ay sonra pamuk bitecek mektebe gideceğiz. Mektebimi ve dostlarımı özledim, derslerime çalışmak istiyorum, geri kalmak istemiyorum” dedi.

Ailenin lisede okuyan tek çocuğu 15 yaşındaki Nurhayat Demir de pamuk hasadı sebebiyle mektebe gidemediğini söyleyerek, “Mektebimi özledim, dostlarım gibi ben de gitmek istiyorum ve pamuk bir buçuk ay sonra bitecek. Yeniden mektebe başlayacağım ama geri kaldığım için derslerime daha çok çalışmak zorunda kalacağım. Okumak istiyorum, çok çalışacağım” biçiminde konuştu.

Dördüncü sınıf talebesi Çimen Demir de kardeşleri gibi mektebi ve dostlarını özlediğini söyleyerek, mektebe gitmek için pamuk hasadının bitmesini beklediğini belirtti.

Pamuk hasadının 40 ila 45 gün sürdüğünü söyleyen aile reisi Ömer Demir, çocuklarının mektepten geri kaldığını belirterek, “Kızlarımdan biri sınıfta kaldı. Bir ayda hasılatımız ise 3 bin ya da 3 bin 500 liradır. Çocuklar mektebi özlüyor, çocuklar daha minik pek pamuk da toplayamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kapıkaya kırsal Semti’nde yaşadıklarını ve semtte yapacak iş olmadığı için tarım emekçiliği yaptıklarını dile getiren Yusuf Sağır, ailesiyle pamuk topladıklarını söyledi. Konuttaki talebeleri de zorunlu olarak tarlaya getirdiklerini belirten Sağır, şunları söyledi:

“Zorunlu Olarak mevsimlik emekçi olarak geliyoruz. Ailemizle beraber çalışmaya geliyoruz, köyde yapacak bir iş olmadığından dolayı sezonluk emekçi olarak çalışıyoruz. Talebelerimiz mektepten geri kalıyor ama zorunlu olarak, bir aylığına çalışmak zorundalar. Sezonluk iş bitene kadar, yapacak bir işimiz olmadığından dolayı bir ay burada çalışacağız.”

Pamuk hasadı süresince hasılatlarının takribî 10 bin lira olacağını söyleyen Sağır, kışı o parayla geçireceklerini söyledi. Sağır, tarlada pamuk toplayan bir talebenin günlük yevmiyesinin 30-40 lira ortamında olduğunu belirtti. 

Cuma Sarı

Güncel - 13:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.