10° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Akşehirde Müzeler Günü kutlaması

Ulu Cami Sokak’taki Nasreddin Öğretmen Arkeoloji ve Etnografya Müzesi önünde gerçekleştirilen program hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Konya Haber - 19 Mayıs 2017 17:10 A A

Ulu Cami Sokak’taki Nasreddin Öğretmen Arkeoloji ve Etnografya Müzesi önünde gerçekleştirilen program hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Program Akşehir Şehit Özden Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Folklor ekibinin gösteriyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Akşehir Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan, “Günümüz müzeleri toplumun geçmişini yansıtan ve geleceğini biçimleyen ögeleri araştıran, toplayan, koruyan, sergileyen, belgeleyen ve yaşatan yaygın eğitim kurumları olarak ilk kez toplumun geçmiş değerlerinin korunmasını sağlar ve yine birikimleri sergiler. İnsanlığın oluşmuş ve oluşmakta oysa, zihin gücünü de ışık miktar. Tarihsel dokuları ve müzeler; şehirlerin kültürel değerlerini tanıtan teşhir mekanlarıdır. Tarihsel dokusunu korumayan ve müzesi olmayan bir şehir halkı tarihle bağlarını koparmış, köküne ve kimliğine sahip çıkmayan bir şehir halkı demektir. Müzeler gününü anma amacımız yeryüzündeki eserlerin az kalsın yarıya yakın bir kısmına sahip Anadolu’muzdaki kültür varlıklarımızı gözetmek, gelecek kuşaklara aktarabilmek için zorunlu çalışmaları yapmak, müze ve eserlerimizi halkımıza yakın kılmak, ulusumuzun kültür ve tarihi bilgisini çoğaltmak, bu değerlerimizi sevdirip sahip çıkılmasını sağlamaktır” dedi.

“Müzeler manâlı bir kültürel servet”

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da, müzelerin manâlı bir kültürel servet olduğuna uyarı çekerek, “Bu müzeler geçmiş ve geleceği buluşturan en kayda değer kültürel miraslardır ki, bu miraslar içinde fiziksel miraslar olarak yer almaktadır. Bizler böylece bir güzel şehirde yaşıyoruz ki, tarihi ve tabiat varlıkları anlamında birçok hoş zenginliklerimiz var, turizm potansiyelimiz var. Akşehirimizde turizm potansiyeli anlamında şimdi üstünde bulunduğumuz Ulu Camii Sokak’ta yer alan tarihi Akşehir Evlerimiz, yine Arastamız, müzelerimiz ve Selçuklu dönemine ait 154 adet kayıtlı eserimiz gibi çoğu değerimiz vardır. Akşehir Belediyesi olarak biz de Turizm potansiyelini çoğaltmak anlamında Akşehirimize gelen turistleri artmak, idareli katkı maddesi sağlamak, Akşehirimizin bu güzelliklerini, bu potansiyelini milli ve milletlerarası bazda paylaşmak anlamında güzel incelemeler yürütüyoruz. Üzerinde bulunduğumuz Yüce Cami caddesinin ikinci etabını tamamladık. Değirmen Cadde projemiz üzerindeki tarihi Akşehir Evlerinin restorasyonunu da tamamladık. Türbe Cadde, Seyyid Mahmut Hayrani Sokak üzerindeki evlerimiz de tamamlandı. şimdi Hacı Hamza Sokak’ta restorasyon çalışması yani bütün adıyla cadde sağlıklaştırma çalışması devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Taşoluk Cadde ile Tabak Hamam Cadde içinde kısmi alıştırma anlamında ihaleler yapacağız tamamını belki bitiremeyeceğiz fakat her iki sokakta da adeta yarısını tamamlamış olacağız. 2014 yılı itibari ile 54 adet tarihi Akşehir Evimizin restorasyonu tamamlanmıştı. Biz bu 3 yıllık süreçte buna 101 daha ekledik ve derhal 66 tanesinin de restorasyonu devam ediyor. Önümüzdeki günlerde 45 civarı evimizin cadde sağlıklaştırma projesi ihalesini de yapacağız ve bunun sahiden kayda değer olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde yani 2014-2019 belediyecilik çalışmaları döneminde; en manâlı, vurgu yaptığımız, imza attığımız yatırım çalışması; daha aşağı inşa çalışmaları, cadde sağlıklaştırma projeleri ve restorasyon çalışmalarıdır. Bu çalışmalar zarfında projesini belediyemizce hazırladığımız restorasyon çalışmasını, Büyükşehir Belediyemizce yapılan tarihi Arasta Çarşımızın restorasyonu devam etmekte ve sanıyorum ancak bu sene sonuna kadar da tamamlanacaktır” diye konuştu.

“Nasreddin Hocamız gibi bir zenginliğimiz, manevi mimarımız var”

Her geçen gün Akşehir’i ziyaret eden turist sayısının arttığına uyarı çeken Başkan Akkaya, “Elhamdülillah Nasreddin Hocamız gibi bir zenginliğimiz, manevi mimarımız var. Akşehirimizin tanınmasında bizim için bir layık olan Nasreddin Hocamız ile ilgilide ciddi anlamda araştırmalar yapıyoruz. Bilhassa Nasreddin Öğretmen Şenlikleri malum uluslararası yapılıyor. Milletlerarası karikatür yarışmaları, milletlerarası bazda fotoğraf yarışmaları yapılıyor. Bu senede Nasreddin Hoca Kutlama etkinliklerimiz zarfında bu çalışmalara bir yenisini ekledik. 81 ildeki ilkokullar aralarında Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız protokol dahilinde Nasreddin Öğretmen Fıkralarını Anlatma Yarışması yapıyoruz ve hemen ülkemiz genelinde 57 ilçede ilçe birincileri belirlendi. İlçe birincilerinin arkasında 81 ilin il birincisi belirlenecek. İl birincileri belirlendikten daha sonra Ekim ayında 81 ilimizin birincisi olan ilkokullarımızı Akşehirimizde davetli edeceğiz ve Akşehir Nasreddin Hoca Anma Etkinlikleri dahilinde yapılacak yarışmalarla Türkiye 1’ncisini belirleyeceğiz. Bu vesile ile hem Nasreddin Hocamızın misyonunu, felsefesini, ülkemiz genelinde anlatmış ve yaymış olacağız, keza de ilçemizi tanıtmış olacağız diye düşünüyorum. Yeniden diğer bir projemiz olan KOP idaremizin desteğiyle Nasreddin Öğretmen Mizah Köyü Projemiz var ancak önümüzdeki günlerde inşallah onunda ihalesini yapacağız. Bu Nasreddin Öğretmen Espri Köyü Projesi zarfında da tarihi kilisemiz ve mülkiyeti belediyemizde olan Osmanlı Bankası olarak tanıdık, Arastamızın içindeki şimdi emniyet lokali olarak kullanılan yerinde iç restorasyonunu yaparak onu da Akşehirimizin kültürel zenginliğine, Turizm potansiyeline kazandırmış olacağız. Gavur Hamamı olarak bilinen 1800 yılları sonunda yapılan hamamın da restorasyonunu yaptığımızda özellikle bu son 10 sene içerisinde el atılmadık, restore edilmedik bir tarihi eser kalmayacaktır. Akşehirimizdeki bu çalışmaların turizm potansiyeli anlamında kayda değer araştırmalar olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmalarda bizlere takviye veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek beye, Konya Valimize, tekrar farklı alanlara yönlendirilmiş fonlarda destekleri sağlamamız noktasında katkı veren Milletvekili hemşerimiz Dr. Mustafa Baloğlu Beye, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Orhan Erdem Beye, Kültür ve Turizm Bakanlığına ben teşekkür etmeyi bir borç biliyor, bu vesile ile Müzeler Günü’nüzü de kutluyorum” diye konuştu.

“Akşehir bir tarih kenti ve tarih ilçesi”

Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk de, “Dünya ekonomik verilerine göre Türkiye’ye yılda ortalama 36 milyon civarında turist geliyor. Ülkemizin yıllık Turizm geliri 30 küsur milyar dolar civarında. Tekrar ekonomik forum verilerine tarafından Türkiye’nin dünya turizmindeki dünya turizm skalasındaki sıralaması 6’ncı sıraya oturuyor. Bu ülkemiz adına fazla kibir verici bir durumdur. Böyle bir sonucu elde edilmesinde en önemli etken ülkemizin neredeyse bir açık hava müzesi konumunda olmuş olmasıdır. İlçemiz Akşehir de gerçekten bir tarih kenti ve tarih ilçesi. Özellikle eski Akşehir’de dolaştığınız süre yaklaşık olarak tarihi derinliklere gezi yapıyor hissine kapılıyorsunuz. Şehrimizde üç tane müzemiz var. Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Batı Cephesi Karargahı Müzesi ve Taş Medrese Müzemizle beraber bir ilçede 3 tane müze olan Türkiye’de başka bir ilçede olduğunu zannetmiyorum ya da fazla nadirdir diye düşünüyorum ve bizim için bu koskocoman bir kazanım” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların gerisinde öğrenciler tarafından şiirler okundu. Selçuklu Anadolu Lisesi’nce hazırlanan “Akşehir’deki Selçuklu Eserleri” Resim Sergisi ile Sümeyye Büşra Şen’in ‘Mandala Çalışmaları” sergisi programa katılan protokolce gerçekleştirildi.

Akşehir’deki Müzeler Günü Programına; Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Garnizon Komutanı Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Protokolü, Siyasi Parti Temsilcileri, Bazı Kamu kurum müdürleri ve idarecileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Konya Haber - 17:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]