14° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.87
 • DOLAR 6.17

Alabalığın çiftlikten sofraya uzanan yolculuğu

Yaşam - 2 Ekim 2017 17:30 A A

Protein, potasyum, fosfor, demir ve omega yağ asitleri gibi sıhhatli bir bünyenin alması gereken tüm kıymetleri barındıran alabalık, ihracatın yanı gizeme iç piyasada da tüketimi en fazla olan balıklar arasında yer alıyor.

Berrak, pak, serin ve oksijen seviyesi yüksek sularda yetişebilen alabalıklar, Türkiye’de taze ve dondurulmuş, Avrupa ve Rusya’da ise daha çok tütsülenmiş ve füme olarak harcanıyor.

Dünyanın önde gelen alabalık üreticilerinden Türkiye’de geçen sene takribî 101 bin ton olan imalin bir kısmı ihraç edilerek 103 milyon dolar kazanç sağlandı.

Türkiye’de çiftlik civarında yalnızca “gökkuşağı” türünün imalinin yapıldığı alabalık, yavru şirketlerinden çiftliğe oradan harekâta kuruluşlarına uzanan 10 aylık bir yolculukla ekonomik kıymet kazanıyor.

Oksijen oranının yüksek olması dolayısıyla natürel su kaynaklarına en yakın noktalarda setler halinde kurulan çiftliklerde anaç balıklardan alınan yumurtalar, geliştirilip boylarına göre değişik setlere alınıyor.

Yetiştirme sürecinde her gün üç kere balık ve darı içeriği bulunan yemler verilerek beslenen balıklar, takribî 10 ayın sonunda setlere gerilen ağlarla “hasat edilerek” harekâta kuruluşlarına doğru yola çıkarılıyor.

Taşıma sırasında oksijen seviyesinin düşmemesi için oksijen tüplerinin bağlı olduğu tanklarla sevk edilen balıklar, harekâta kuruluşunda yıkanıp ayıklandıktan sonra iç piyasa için taze veya dondurulmuş olarak ambalajlanıyor.

İhracatlık mahsuller ise 6 saat tuzlu suda bekletildikten sonra şişlere dizilerek meşe talaşlarının yandığı, içinde dumanın gezdirildiği özel bir fırında 1 saate yakın pişiriliyor.

Bir zaman dinlenmeye vazgeçilen tütsülenmiş alabalıklar, vakumlu ambalajlara alınarak ihracatın yapılacağı gemilere sevk ediliyor.

İşlenmemiş balıklar 4 avro ortamında ihraç edilirken, işlenmiş isli balıklar ambalajlamaya göre 10 avro ortamında maliyetlerle satılıyor.
Füme alabalıklar özellikle Almanya, Holllanda, Belçika, Danimarka ve Çekya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri ile Rusya’ya sevk ediliyor.

“Suya hayran kalıyorlar”

Tütsülenmiş alabalıkta önde gelen ihracatçılardan Mustafa Özpek, Türkiye’nin zengin su kaynaklarını etrafa arkadaş bir yapımla değerlendirdiklerini, girdikleri bir hayli pazarda seçim edildiklerini söyledi.

Senelik vasati 14 milyon avroluk ihracatlarının bulunduğunu anlatan Özpek, kurduğu çiftliklere gelen yabancı alıcıların suyun pakliğinden ve natürel hoşluklardan çok etkilendiğini belirtti.

Alabalık tüketiminin Avrupa’da çok yüksek olduğunu, senelerdir iç piyasayı da geliştirmeye çalıştıklarını aktaran Özpek, “Artık bizim ulusumuzun da balık kültürü yavaş yavaş büyümeye başladı. Ben herkese öneri ediyorum. 71 yaşındayım ve dimdik ayaktayım. Balık yediğim için sıhhatliyim. Balığın azıcık daha tüketiminin çoğalması gerekli. İhracat yapıyoruz döviz kazandırıyoruz ama bir yandan da üzülüyoruz zira onların çocukları yerken bizim çocuklarımız yemiyor.” diye konuştu.

Yaşam - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.