-3° Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Alkin, “Amerika Birleşik Devletleri, ‘daha fazla üstümüze gelmeyin’ demek istiyor”

Amerika Birleşik Devletleri, personel güvenliğini mazeret göstererek Türkiye’den yapılan vize müracaatlarını tamamen durdurdu.
Güncel - 9 Ekim 2017 16:37 A A

Amerika Birleşik Devletleri, personel güvenliğini mazeret göstererek Türkiye’den yapılan vize müracaatlarını tamamen durdurdu. Kararın ardından Türkiye’de misilleme yaparak karşı karar aldı. Amerika Birleşik Devletlerinin İstanbul Başkonsolosluğu vazifelisi Metin Topuz’un FETÖ’den hapsedilmesi ile başlayan bu adımlar sonrasında da hem Türkiye cephesinde hem de Amerika Birleşik Devletleri cephesinde gergin bir civar mevzubahisi olmaya başladı. Gerek Dolar ve Euro’nun çoğalış göstermesi gerekse her iki tarafında birbirine misilleme emelli attığı bu adımlar karşısında ehemmiyetli değerlendirmelerde bulunan Altınbaş Üniversitesi Rektör Destekçi Prof. Dr. Emre Alkin, “Türkiye bu haksız gidişat karşısında dik durmaya devam etmeli” dedi.

“Sorunun kilitlendiği yer 15 Temmuz”

Yapılanların gerçeğinde Amerika’nın 15 Temmuz mevzusunda daha fazla kendi üstlerine gelinilmemesi için olduğuna dikkat sürükleyen Prof. Dr. Emre Alkin, “Amerika Birleşik Devletleri 15 Temmuz süreci ile ilgili mesullüğü olduğunu kabul etmemekle birlikte Türk makamlarının ısrarlı arzlarını da yanıt vermiyor. Gerçeğinde bir yandan, ‘Biz 15 Temmuz ile ilgili evet bir yanlış yapmış olabiliriz. Hükümetimiz bu işe karışmasa da içimizden bu işe karışmış olanlar olabilir. Ancak daha fazla üstümüze gelmeyin ve bizden bir arzda bulunmayın’ demek istiyor. Fakat Türkiye de hiçbir kabahat cezasız kalmaz anlamıyla hareket ederek FETÖ elebaşının iade arzında bulunuyor. Tabi Amerika Birleşik Devletleri bu haklı arza yanıt vermedikçe bu mevzuda Türkiye analiz kapsamında tek başına kalıyor ve kendi analizini ve denetimini kendi yapıyor. Bunun sonucunda da personel listesinde dahi bulunmayan bir Amerikan konsolosluğu çalışanı diyelim bu düzeyde hapsedilmiş. Buna misilleme olarak da Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliğinin böyle bir adım attığını düşünüyoruz. Türk hükümeti de haklı olarak karşı bir adım attı ve vize süreçleri askıya alındı” ifadelerini kullandı.

“’Trump geldi, tasalar bitti’ tezi çürüdü”

Trump ile beraber yaşanan otorite boşluğunun da tesirinin altını çizen Alkin, ““Şimdi bu hem Türkiye açısından hem de Amerika Birleşik Devletleri açısından güzel bir büyüme değil. Trump başa gediği zaman, ‘ Obama gitti, yaşasın artık Türkiye’ye daha fazla önemsenecek’ kuramsın da çürüdüğü ortada. Başka Bir Deyişle Trump bence Obama’dan daha büyük bir otorite boşluğu oluşturdu. O boşluğunda muhtelif mihraplar tarafından doldurulduğu görülüyor. Trump Amerika’yı merkezden tek başına yürütmeye çalışıyor fakat şuan Amerika’yı bürokrasi ve Amerika’nın derin devleti idarıyor. Dolayısıyla ortaya çıkan netice bu otorite boşluğunu neticeyidir. Kimse Trump’ı ciddiye almıyor. Bu surattan bu netice kaçınılmazdı. Başka Bir Deyişle ‘Trump geldi, tasalar bitti’ tezi çürümüş oldu. Bu hadiselerden sonra herkesin fobisi şu; ‘Şimdi Amerika’nın attığı bu adım başka mevzularda da Avrupalılara bir ışık yakarsa. Avrupalılar da buna eş bir adım atmaya kalkarsa netice ne olur?’ Başka Bir Deyişle tabi ki de kimse için iyi olmaz. Özellikle İdlib’te bir hareket başlayacak. Bu operasyonun evvelinde Amerika bürokrasisin sakar bir biçimde attığı bu adımın neticeleri olacak. Yalnız bunları en çok iki ülkenin yurttaşları, iş adamları ve turistleri sürükleyecek. Çoluğunu çocuğunu Türkiye’ye ya da Amerika’ya yollamış olanlar var. Gerçeğinde bu Amerika’nın bir biçimde Türkiye’nin 15 Temmuz mevzusunda daha fazla üzerime gelme biçimindeki bir iletiyidir. ‘Tamam, bizde de yanılgı var fakat üzerimize bu mevzuda daha fazla gelme sen geldikçe biz sertleşeceğiz’ demek istiyor. Bunu iletiyi de Amerika’nın bürokrasisi veriyor” biçiminde konuştu.”

“Yatırımcılar ortalığın durulmasını beklemeli”

Yaşanan bu büyümeler karşısında piyasaların negatif etkilendiğini fakat yeniden de bunun geçici bir gidişat olduğunu vurgulayarak özellikle yatırımcılara beklemeleri gerektiğinin altını çizen Alkin söylemelerine şu biçimde devam etti;

“Önümüzdeki günler tabi yabancı anapara, faizler, döviz kurları ve Borsa İstanbul üzerinde antipatik tesirleri olacak. Fakat döviz kurunun yukarıya gitmesi, faizlerin bir iki puan çoğalması ile Türkiye’nin içinde bulunduğu diplomatik pozisyonu karşılaştırmamak gerekli. İki üç kuruş döviz yukarıya çıktı faiz de arkasıydı diye feryat etmek yerine burada oynanan oyunun ne olduğunu çok iyi görmek gerekli. Diplomaside ezeli ve ebedi husumet yoktur. Fakat bugün gördüğümüz, ‘Biz eforluyuz. Kusur da etsek kabul edeceksinizdir’ davranışıdır. Bu kabul edilecek bir şey değil. Türkiye de kabul etmediği için meseleler ortaya çıkıyor zati. Demokrasi ve insan hakları mevzusunda bayraktarlık yapan Amerika’nın herkesi, bağlaşığını ve bulunduğu coğrafyayı mağdur edecek bu tutumu kavramak muhtemel değil. Sağduyunun bir zaman sonra oluşacağına ben inanıyorum. Zira Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında bireylerin üzerinde çok tarihi bir ilişki öz mevzusu. Dolayısıyla Amerika gibi müessesesel olduğunu düşündüğümüz bir ülkeden atılan bu adımın düzenleneceğine inanıyorum. Fakat bunun birkaç gün piyasaya negatif tesirleri olacak. Benim yatırımcılara nasihatim hiçbir seri tutumda bulunmamaları. Zira serici tutumlar her zaman hasar ettirir. Bence iki adım geriye çekilerek bu tesirin geçmesini beklemek gerekli.”

“Dik duruşumuza devam etmeliyiz”

Son olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman olduğu gibi dik durması gerektiğini de vurgulayan Alkin, “TC, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’şöhret vizyonu güzergahında her zaman dik durmuştur. Kurtuluş Savaşı bittiğinde de diplomatik ve askeri anlamda genç cumhuriyeti yormak için bir hayli sınama yapıldı. O zamanlarda Atatürk ve çalışma dostları dik durdu. Bugüne kadar da Türkiye hep dik durmuştur. Şimdide dik durmaya devam etmesi gerekli. Zira burada haksız bir muamele var. Ayrıca hata yapmış olan bir tarafın da bu yanılgıyı sertlikle örtbas etme mücadelesi var” diyerek laflarını bitirdi.

ŞEYDA CEYLAN GÖRGENÇ
 

Güncel - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  KONYA’DA POLİSE SÜRPRİZ KUTLAMA
  Konya’da faaliyet gösteren “Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu” üyeleri, kavga ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine sürpriz yaptı. iphone 7 plus phone cases rubber iphone 8 case tree of life Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu üyeleri, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 173. whale iphone 8 plus case yıl dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ekiplerine sürpriz […]