Açık
 • EURO 6.21
 • DOLAR 5.50

Anadolu Üniversitesi Sismik İzolatörü Test Merkezi’nin tanıtımı yapıldı

Organizasyon, akademik bilgi birikiminin paylaşılmasına hizmet etmesinin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinin konut sahipliğinde düzenlenmesi açısından da büyük önem taşıyor.
Güncel - 14 Ekim 2017 16:37 A A

Organizasyon, akademik bilgi birikiminin paylaşılmasına hizmet etmesinin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinin konut sahipliğinde düzenlenmesi açısından da büyük önem taşıyor. Üç gün süren ve büyük bir galibiyet ile gerçekleştirilen konferansın kapanış oturumunun ardındaki katılımcılara Sismik İzolatörü Deneme Merkezinde bulunan yalıtkan deneme düzeneği uygulamalı bir şekilde çalıştırıldı ve temsili bir yükleme ile düzeneğin olanakları katılımcılarla paylaşıldı. Tanıtımda, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Özcan, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Yücel Güney, Prof. Dr. Galibiyet Asım Kaplancıklı ile fazla sayıda konferans katılımcısı yer aldı.

“Merkezimiz birkaç ay içerisinde faaliyete geçecek”
Sismik İzolatörü Deneme Merkezi ile ilgili görüşlerini belirten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Sismik İzolatörü Test Laboratuvarımız az önce tam anlamıyla faaliyete geçmedi ama 4. Milletlerarası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı nedeniyle Üniversitemize gelen konuklarımıza binanın ve test düzeneğinin tanıtımını yaptık. Birkaç ay içerisinde merkezimiz tamamen faaliyete girdiğinde, Türkiye yeni bir Sismik İzolatörü Test Merkezi kazanmış olacak ve bundan sonradan keza Türkiye’de hem de dünyada üretilen izolatörlerin testleri bizim merkezimizde yapılacak. Hem Sismik İzolatörü Test Merkezi 1 sene içerisinde de en ince ayrıntısına kadar akredite olmuş bir merkez haline gelecek” dedi.

Deneme Merkezi dünya sıralamasında ilk beş içerisinde yer alacak
Sismik İzolatörü Deneme Merkezinde, depreme aleyhinde dirençli yapı alanında son yıllarda oldukça seri bir biçimde kullanımı artan yer sarsıntısı izolatörlerinin testleri Türkiye’de ilk kez yapılabilir ayla gelecek. Mevcut durumda bu ürünlerin testlerinin adamakıllı yurt dışındaki laboratuvarlarda gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, Anadolu Üniversitesi göre Türkiye’nin inşaat sektörünün kullanımına sunulan bu merkez baştan sona dıştan olan bağımlılık ortadan kalkmış olacak. Hem merkez, üstün yükleme kapasitesi baştan sona deprem yalıtkan birimlerinin geliştirilmesine karşın Ar-Ge faaliyetlerinin de yürütülmesine ihtimal sağlayacak. Hazırlanan deneme düzeneği, diğer deneme merkezleri ile kıyaslandığında ise yükleme kapasitesi açısından dünya sıralamasında birincil beş içerisinde yerini alacak.
Sismik Izolatör Test Merkezinin tanıtımının ardından konferans katılımcılarına, Hasan Polatkan Havalimanı ile Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsünün de tanıtımı yapılarak bilgilendirmede bulunuldu. 

Güncel - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]