19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

Anestezide hava yolu açıklığı hayati önem taşıyor

Dr.
Konya Haber - 8 Mayıs 2017 14:32 A A

Dr. Sema Tuncer Uzun, ameliyatlarda hissizlik uygulamaları açısından hava yolu açıklığının sağlanması ve korunmasının hayati ağırlık taşıdığını belirterek, kuvvet hava yolu kontrolü düşünülen hastaların tecrübeli personele sahip tam donanımlı hastanelere gitmeleri gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Sema Tuncer Uzun, şişman, boynu kalın ve kısa, ağız açıklığı yeteri kadar sağlanamayan, boyun hareketleri kısıtlı olan hastalarda ve hastanın bazı anatomik özelliklerine de yan olarak hava yolu açıklığını sağlamakta çok tecrübeli anestezistlerin de zorlanabileceğini kaydetti.

“Hava yolu kontrolünü karşılamak yaşamsal tartı taşıyor”

Hava yolu kontrolünü sağlamanın yaşamsal önemi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sema Tuncer Uzun, “Uyuşma uygulamalarında kullandığımız ilaçlarla, hasta kendi kendine solunumunu kontrol etme yeteneğini kaybeder. Bu aşamada denetim anesteziste geçer. Eğer bir hastada hava yolu açıklığını sağlamaz veya korunamazsa ilk kez beyin olmak üzere çoğu yaşamsal organda kalıcı zarar, hatta ölüm gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Yaşamsal önemi çok büyüktür. Hastanın baskı hava yolu kontrolü öyküsü (daha önceki duyumsuzlaşma uygulamalarında hava yolu kontrolü ile ilgili sorun yaşaması), ameliyat öncesi uyuşturma ön değerlendirmesinde böyle bir sorunla karşılaşılabileceği düşünülürse, hastaya mutlaka bu konuda fazla tecrübeli şahısların olduğu bir hissizlik ekibi müdahale etmelidir. Sadece deneyim de yetmeyebilir. Hasta, tecrübeli kişiler ve alternatif yöntemlerin kullanılabileceği araç gereç ve cihazların olduğu merkezlere yönlendirilmeli, hastanın uyuşma uygulaması orada olmalıdır” dedi.

“Hastalar tecrübeli personele sahip bütün donanımlı hastanelere gitmeli”

Hava yolunun kuvvet olabileceği durumlarda dakikaların kayda değer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uzun, “Eğer hava yolu açıklığını sağlayamıyorsak 3-5 dakika içinde hastada bir beyin hasarı, hayati organlarında kalıcı hasar olabileceği hatta ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalı. bu nedenle hastalar, hissizlik konusunda eğitimli, tecrübeli personele sahip ve bunun yanına ayrı yöntemlerin uygulanabileceği araç gereç ve cihazların olduğu merkezlere gönderilmelidir. Hastanın hayatı açısından çok önemlidir” diye konuştu.

“Hastanemiz her türlü imkana sahip”

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı olarak büyükçe bir klinik olduklarını bildiren Uzun, “Hastanemiz her türlü imkana sahip ve 24 ameliyathane ile hastalarımıza hizmet veriyoruz. Her türlü ameliyatı yapabilecek yetenekli, tecrübeli, bu konuda özel eğitim görmüş öğretim üyelerimiz var. Yalnızca hava yolu açısından yok diğer gerekli olan bütün araç gereç ve cihazlarımız hastanemizde mevcut. Hem Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalına bağlı olarak, Yoğun Bakım Bilim Dalı 14 yatağı ile, Algoloji Bilim Dalı poliklinik ve servisi ile hizmet vermektedir. Endoskopik işlemler, radyoterapi uygulamaları, MR görüntüleme gibi ameliyathane dışındaki hastaları can sıkıcı, ağrılı, sakinleştirme ve anestezi uygulaması gereken bütün tanı ve tedavi hizmetleri anabilim dalımız tarafından oluşturulan 3 öbür ekip ve modern cihazlar eşliğinde konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız iyi hazırlanırsa ve birlikte bir ekip olarak bu işi yürütürsek herhangi bir sorun olmadan hastalarımızı evlerine göndermeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Asistanlarımız alternatif yöntemleri bir bir uyguladı”

Prof. Dr. Sema Tuncer Uzun, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı olarak, hava yolu yönetimi kursu gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Hissizlik derneğimiz yılda birkaç defa hava yolu yönetimi kursları düzenlemekte. Lakin bizim her asistanımızı bu kurslara gönderme şansımız yok. Kendi kliniğimizde, asıl bilim dalı öğretim üyelerimizle birlikte asistanlarımıza böyle bir kurs vermeyi planladık. Ameliyat öncesi hastanın, hava yolu açıklığı açısından nasıl değerlendirilmesi gerektiğini, bir zorlukla karşılaşıldığında hangi alternatif yöntemlerin uygulanabileceğini anlattık. bununla birlikte her asistanımıza maket üstünde bu yöntemleri bir bir uygulattık” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 14:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.