10° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.77
 • DOLAR 6.08

Ankara Valisi Vasip Şahin'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

– ” İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, küresel güçlerin insan hakları konusunda sergilediği bütün riyakarlık ve zulüm karşısında etkisi azalsa da yeryüzünde milyonlarca mazlumun umudu ve güvencesi olmaya devam etmektedir”
Genel - 10 Aralık 2019 16:15 A A

ANKARA (AA) – Ankara Valisi Vasip Şahin, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin, "Küresel güçlerin insan hakları konusunda sergilediği bütün riyakarlık ve zulüm karşısında etkisi azalsa da yer yüzünde milyonlarca mazlumun umudu ve güvencesi olmaya devam etttiğini" bildirdi.

Vali Şahin, Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi'nde, Dünya İnsan Hakları Günü programında yaptığı konuşmasında, İnsan Hakları Beyannamesinin aslında bir birikim ve tecrübenin sonucunda oluştuğunu belirtti.

İnsanlık tarihinin başından bu tarafa insanın hep haksızlıkla, adaletsizlikle mücadele ettiğini anlatan Şahin, insanların daha insanca yaşamak için daha hür bir ortamda, güvenli yaşamayı hedeflediğini aktardı.

"İnsan hakkı"nın etik ve ahlak konusu olduğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

"Bir başkasına saygı gösterebilmek, bir başkasının hukukunun olduğunu ve onun da bir yaşama alanının kabulden geçiyor insan hakları. İnsanoğlu sadece yaşamayı değil, hırslarını, düşmanlıklarını, kinini zaman zaman ön plana aldığı için bu sorun hep yaşanmış. Dünyada kafa yoran herkes, bilim adamları, kültür insanları, medeniyet kurucular, din temsilcileri hep bu adaletsizliğin, haksızlığın yok edilmesi noktasında mücadele etmişler. Bunun bedelini de çoğu zaman ağır ödemişler."

Şahin, dünyanın daha iyi noktaya gitme hususunda en azından "hedef birliği" yaptığını ifade ederek şunları kaydetti:

"İnsan hakları konusunda dünyada zaman zaman geriye gidilmiş, zaman zaman ileriye gidilmiş ama toplamına baktığımızda önceye göre daha iyi durumdayız. Bugüne geldiğimizde geriye dönüp 20 yıl öncesine baktığımızda dünya daha sanki insan hakkına, insan hürriyetine daha bir saygılıydı. Maalesef, öncelikle batıdan başlanılarak konulan değerler, konulan ilkeler öncelikle onların ellerinden bozulmaya, törpülenmeye hatta ihlal edilmeye başlanmıştır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, küresel güçlerin insan hakları konusunda sergilediği bütün riyakarlık ve zulüm karşısında etkisi azalsa da, yer yüzünde milyonlarca mazlumun umudu ve güvencesi olmaya devam etmektedir."

– "İnsan haklarının korunması tüm insanlığın ortak görevi"

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan da, demokratik ve hukuk devletine yüklenen değerlerden biri olan insan haklarının pek çok zorluğa tanıklık ettiğini belirtti.

Arslan, insan hak ve özgürlüklerini sınırlandırıcı veya ortadan kaldırıcı tehlikelerin sosyal hareketlenmelere neden olduğunu, böylelikle insan hakkı kavramının sürekli gelişim gösterdiğini ifade ederek, insan haklarının korunmasının ve geliştirilmesinin zaman, mekan, din, dil ve ırk fark etmeksizin tüm insanlığın ortak görevi olduğunu söyledi.

Genel - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.