14° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.87
 • DOLAR 6.17

Ankara’da kiralık daire arayan öğrenciler için uygun fiyatlı ilçeler

Advertorial - 7 Eylül 2017 23:16 A A

Zingat.com’daki binlerce Ankara kiralık daire seçeneğine kolay filtreleme ile hızlıca göz atarak hayalinizdeki eve kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Üniversitelerin başlangıç zamanı olan Eylül ayına yaklaştığımızda, kiralık daire arayışı yoğunlaşıyor. Genellikle farklı bir şehre okumaya giden öğrenciler kiralık daire ararken, bazı durumlarda hali hazırda yaşadığı şehirde okuyacak olan öğrenciler bile ailelerinden ayrılıp kendi evine çıkmayı tercih ediyor. Bu tercihte kimi zaman gidilecek olan üniversitenin konumu rol oynasa da, kimi zaman da artık üniversite çağına gelen gençlerin özgürleşme ve sorumluluk alma ihtiyacı söz konusu oluyor. Gerekçe her ne olursa olsun, kiralık daire arama sürecinde göz önünde bulundurulması gereken belli başlı noktalar öne çıkıyor.

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, her yıl binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapıyor. Zira Ankara şehir sınırları içerisinde kimisi devlet üniversitesi, kimisi vakıf üniversitesi olmak üzere çok sayıda kaliteli üniversite bulunuyor. Ankara denildiğinde hemen akla gelen üniversitelere ODTÜ, Beykent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi örnek verilebilir. Bu kaliteli kurumlar, Ankara dışında yaşayan çok sayıda öğrencinin üniversite tercihleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ankara, yüz ölçüm bakımından büyük bir şehir ve bu şehir pek çok ilçeye bölünmüş durumda. Her şehirde olduğu gibi Ankara’da da hem pahalı hem uygun fiyatlı ilçeler var. Öğrenci bütçesi söz konusu olduğunda, uygun fiyatlı kiralık daireler daha fazla talep görüyor.

Ankara’nın uygun fiyatlı ilçeleri söz konusu olduğu zaman akla ilk olarak Sincan, Etimesgut, Keçiören ve Pursaklar geliyor. Zingat.com Bölge Raporu uygulaması, Ankara’nın bu ilçelerindeki ortalama kira fiyatlarını sizlerin bilgisine sunuyor. Şimdi Zingat.com bölge raporuna göre Ankara’nın bu ilçelerini teker teker inceleyelim.

Sincan Kiralık Daire Seçenekleri: Sincan, Ankara’da öğrenci popülasyonunun yüksek olduğu ilçelerden biri. Çünkü Sincan kiralık daire seçeneklerinin fiyatları ortalama 500 TL civarında. İlçenin yaş dağılımına bakıldığında, 20-24 yaş aralığındaki gençlerin oldukça fazla olduğu görülüyor. Bu da ilçede ne kadar çok üniversite öğrencisinin ikamet etmekte olduğunu kanıtlar nitelikte. Sincan konum olarak Ankara’nın üniversitelerine çok yakın olmasa da, uygun kira fiyatları bu ilçeyi öğrencilerin gözünde cazip konuma getiriyor.

Etimesgut Kiralık Daire Seçenekleri: Ankara’nın bir diğer ilçesi olan Etimesgut, sosyo-ekonomik durum olarak Sincan’dan daha yüksek bir konumda. Etimesgut kiralık daire seçeneklerinin ortalama fiyatı ise 800 TL civarında. Bazı üniversite öğrencileri, birkaç arkadaş bütçelerini birleştirerek Etimesgut’ta kiralık daire tutmayı tercih edebiliyor.

Keçiören Kiralık Daire Seçenekleri: Keçiören, Ankara’nın yüksek nüfuslu ilçelerinden biri. Zingat.com bölge raporuna göre ilçede ikamet etmekte olan 903.025 kişilik nüfus bulunuyor. Keçiören kiralık daire seçeneklerinin ortalama fiyatı ise 609 TL civarında. Uygun fiyatlar, Keçiören’deki öğrenci popülasyonunun yüksek olmasına sebep oluyor. Bu ilçede öğrenciye kiralık daire seçeneği de fazla.

Pursaklar Kiralık Daire Seçenekleri: Pursaklar, konum olarak Ankara’nın merkezine biraz uzak. Pursaklar’a en yakın üniversiteler ise Yüksek İhtisat Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Keçiören Yerleşkesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ek Hizmet Binası. Toplu taşıma imkânlarının gelişmiş olduğu Pursaklar, öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen Ankara ilçelerinden. Bunun en önemli sebebi de Pursaklar kiralık daire fiyatlarının ortalama 550 TL civarında olması. Bu fiyat, ortalama bütçeye sahip bir öğrencinin tek başına Pursaklar’daki kiralık dairesinde yaşayabilmesine imkân tanıyor.

Siz de öğrenim hayatınızın üniversite bölümüne Ankara’da devam edecekseniz, Zingat.com’un bölge raporlarından faydalanarak yaşam standartlarınızı rahatlıkla sürdürebileceğiniz ilçelerin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Zingat.com’daki binlerce Ankara kiralık daire seçeneğine kolay filtreleme ile hızlıca göz atarak hayalinizdeki eve kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Advertorial - 23:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.