-4° Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.81

Artvinli balıkçıdan denetim isyanı

Denizdeki bilinçsiz avlanmalar nedeni ile balığın az olduğunu bu nedenle ise balık fiyatlarının fazla fiyatı yüksek olduğunu dile getiren Güven Başar “Balık sezonu fakat balık bulamıyoruz, o yüzden balıklarımız çok pahalı.
Güncel - 14 Ekim 2017 10:34 A A

Denizdeki bilinçsiz avlanmalar nedeni ile balığın az olduğunu bu nedenle ise balık fiyatlarının fazla fiyatı yüksek olduğunu dile getiren Güven Başar “Balık sezonu fakat balık bulamıyoruz, o yüzden balıklarımız çok pahalı. Milletin alım gücü de apaçık. Hamsinin kilosu 20 TL, bir kasa ançuez 220 TL, palamut balığının kasası da öyle pahalı olduğu için halk balık almakta zorluk çekiyor. Denizdeki bilinçsiz avlanma nedeniyle balık olmuyor o nedenle fiyatlarda fiyatı yüksek oluyor” ifadelerini kullandı.

Balık halinden aldıkları balıkların ince çıkması halinde ağır cezalar yediklerini dile getiren Başar “Mezgit balığının inceliğine bakın. Bu balığı su ürünleri yetkileri gelip görünce bize suç oluşturan yazıyorlar ama bende bu balığı toptancıdan alıyorum. Halbuki benim bu balığı aldığım halde su ürünleri mühendisleri var, denetlemeden geçiyor. Oradaki denetlemeden geçiyorken ben burada tezgahımda bulundurduğumda cinayet yiyorum” tepkisini gösterdi.
Su ürünleri yetkilerinin hatalı yerlerde teftiş yaptığını, kendi tezgahlarında kontrol yapması yerine balığın piyasaya dağıldığı limanlarda yoklama yapması gerektiğini dile getiren Başar “Kontrol yapıyorlar lakin hatalı kontrol yapıyorlar. Kontrol balığın satıldığı manavlarda yok, toptancıların olduğu, tutulduğu yerde yapılmalı. Orada ince ince balıkları tutup yeme gönderiyorlar, tonlarca balık. Ben burada esnafım ben bu balığı burada alıp satış zorundayım, benim eve ekmek getirmem lüzumlu, çocuklarım var okumaları gerekli. Ama gelip bize burada canice yazmaya çalışıyorlar, hatalı yapıyorlar. Denetlemeyi burada değil Hopa limanında, Rize Limanı’nda, avcılık yaparken oradaki teknelerin başında yapacaklar. Balığı biz burada tutmuyoruz oysa, oralardan alıyoruz” biçiminde konuştu.

Hasan Fehmi Demir 

Güncel - 10:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]