19° Az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.63

ASELSAN kapılarını ulusa açtı

Türk Silahlı Güçlerini Kuvvetlendirme Vakfının TSKGV bağlı ortaklıklarından ASELSAN, vakfın 30.
Bilim&Teknoloji - 2 Ekim 2017 17:25 A A

Türk Silahlı Güçlerini Kuvvetlendirme Vakfının TSKGV bağlı ortaklıklarından ASELSAN, vakfın 30. kuruluş sene dönümünde kapılarını yurttaşlara açtı.

Firmanın Macunköy kuruluşlarında ASELSAN misyonluları tarafından karşılanan ziyaretçilere, ilk olarak müessesenin çalışmaları hakkında bilgi verildi, ASELSAN’ın tanıtımı için hazırlanan film seyrettirildi.

Ziyaretçilere daha sonra kuruluşun yapım alanları dolaştırıldı. Silah, hakimiyet, deniz, hava korunma, uydu teknolojileri ve anti-drone sistemleri hakkında bilgilendirilen ziyaretçiler, merak ettikleri suallere cevaplar aldı.

Katılımcılar, ziyaretin sonunda kuruluşun nizamiyesine ASELSAN tarafından geliştirilen elektrikli otobüsle yolculuk yaptı.

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, aktifliğe ait yaptığı söylemede, TSKGV’nin bağışçılarını ve yurttaşları kuruluşlarında ağırlamaktan mutluluk dinlediklerini söyledi.

Vakfın korunma sanayisinde çok majör tesiri ve hizmeti bulunduğunu vurgulayan Eken, korunma sanayisinin bel kemiğini oluşturan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ve HAVELSAN’ın majör ortağının vakıf olduğuna işaret etti.

“ASELSAN, Türkiye için yaratılmış çok majör bir kıymet” diyen Eken, firmanın, Borsa İstanbul’daki kıymetlemelerde 7. sırada yer aldığını belirtti.

ASELSAN’da 3 binden aşırısı mühendis olmak üzere 5 bin 500 ortamında personel çalıştığını anlatan Eken, şöyle konuştu:

“300’den fazla mahsulümüz var, 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. En ehemmiyetli amacımız ülkemizi korunma sanayisinde yurt dışına bağımlılıktan kurtarmak. Var eforumuzla tam mühendislerimizle buna müteveccih çalışıyoruz. Bu mücadelelerde devletimiz ve hükümetimizin çok majör dayanağı var. Kararlı siyasetlerle korunma sanayimiz yüzde 20 yerli katkıdan bugün yüzde 60’ı aşan yerli katkıya geldi. ASELSAN olarak böyle bir süreçte çabayla bu yüzdeyi artırmak için çalışmaktan majör mutluluk dinliyoruz.”

Ziyaretçilerin alakasının çok yüksek ve mutluluk verici olduğunu ifade eden Eken, şunları kaydetti:

“Türkiye’de neyin yapılabileceğini, neyin yapıldığını görmeleri ve geleceğe güvenle bakmaları açısından bugünkü ziyaretin çok ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Sualleri de bu güveni, inancı yansıtıyor. Yaptıklarımıza bakarak daha aşırısı için motive olmalıyız, daha aşırısını yapmayı amaçlamalıyız. Her şeyi yapabilecek us ve marifet var Türkiye’de. Yeter ki bunu organize edelim, bir program çerçevesinde, işbirliği içerisinde tam çabamızla çalışalım.”

“Gördüm ki benim ülkem yatmıyormuş”

ASELSAN’ı ziyaret eden emekçi emeklisi Baki Güner, gördükleri karşısında “Kardeşlerimize, mühendislerimize, neden olanlara, yapılanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Güner, “Ben istiyorum ki benim silahım dünyada bir tane olsun. Benim ulusum dünyada bir tane. Mühendislerimiz ülkemizi her türlü riske karşı gözetecek şeyler üretsinler. Onlar mühendis, ben eksantrik bir emekçiyim, emekli oldum. Gördüm ki benim ülkem yatmıyormuş.” diye konuştu.

ASELSAN’ın çalışmalarını daha evvel dinlediğini ama görme fırsatı bulamadığını dile getiren Güner, gördükleri karşısında kendisini güvende sezdiğini belirtti.

Konut hanımı Asuman Akduran da 5 sene evvel de ASELSAN’ı ziyaret ettiğini söyledi.

Geçen vakitte majör büyümeler kaydolunduğunu gördüğünü vurgulayan Akduran, “Buraya gelmekten çok hoşnut oldum. Bir asker kızı olarak burada olmaktan çok mutluyum. Gördüklerimden sonra çok güvende seziyorum. Buraya gelince bir rahatlık hissettim.” ifadelerini kullandı.

Faallik kapsamında ASELSAN, takribî 300 şahsı ağırladı.

Bilim&Teknoloji - 17:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.