16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

Aşı korkusuna önlem alınmazsa daha büyük sorunlara yol açabilir

Dünyada başta çocuklar olmak üzere, ademoğlu aşı ve iğne ile karşılaştığında çoğu vakit korku haline bürünmektedir.
Konya Haber - 16 Mayıs 2017 23:42 A A

Dünyada başta çocuklar olmak üzere, ademoğlu aşı ve iğne ile karşılaştığında çoğu vakit korku haline bürünmektedir. İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen bu korkuyu alt etmek için yapılabilecek kolay önerilerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Figen Türk Düdükçü, tedbiri alınmayan aşı korkusunun ileride daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtti. Düdükcü, aşının, enjeksiyon, kan alma gibi teşhis ve tedavi işlemleri çocukların sızı ve dehşet yaşamalarına niçin olacağını da belirterek, “Bu duygular tedavinin reddedilmesine veya tedavinin gecikmesine, aile ve çocuğun endişelerinin artmasına deha yol açabilmektedir. Diğer Taraftan çocuğun yaşadığı ağrı ne yazık ki daha önceki deneyimlerinden de etkilenme özelliğine sahiptir. Diğer bir deyişle ağrı, anımsanan, biriken bir deneyimdir. Tam bu noktada sancı, her çocukta görülme özelliğine de sahiptir. sık sık tekrarlayan ağrılı işlemler çocukta, uzun vadede olumsuz anıların ve bazı korkuların gelişmesine yol açabilmektedir” dedi.

“Korkunun azaltılmasında çevreye manâlı görevler düşüyor”

Düdükcü, özellikle çocuklarda aşı korkusunun yenilmesi noktasında çevreye önemli görevler düştüğünü de açıklama ederek, bu noktada tavsiyelerde bulundu. Sıhhat kuruluşlarında hemşirelere, evde ailelere, çocukların yaşadıkları bu ağrının azaltılmasında kayda değer rollerin düştüğünü dile getiren Düdükcü, “Bu amaçla kullanılabilecek yöntemler çocukların derya deniz olan düş güçlerini ve kısacık olan dikkat sürelerinin etkin kullanımı ile ilgilidir. Yapılan çoğu araştırma çocukların bu özelliklerinden yararlanarak ağrının azaltılabileceğini ortaya koymaktadır. Örneğin, yeni doğan bebeklerde, dikkati dağıtma yöntemi olarak, kanguru bakımı, işlem esnasında emzirme, müzik dinletme, çevresel gürültüyü azaltma, masaj yapma, kulağa seslenme gibi uygulamalar ağrının azaltılmasında kullanılabilecek yöntemlerdir. Çocuklarda ağrılı operasyon esnasında, çocuğun gelişim düzeyine yerinde, sevdiği bir oyuncağını kucağına vererek, sevdiği bir çocuk şarkısını dinleterek, hoşlandığı bir çizgi filmi izleterek, resimli bir kitaba baktırarak, hareket eden oyuncaklara uyarı çekerek ağrı kontrolü sağlanabilir. Uygulaması kolay ve pratik olan bu yöntemler, aşı gibi küçük işlemlerde kimsesiz etkili olabilmektedir. Demin yaşamlarının başında olan, çoğu süre yapılan işlemlere amaç veremeyen bebek ve çocukların ağrılarının azaltılması onların en doğal hakkı olduğu gibi afiyet personeli ve ailenin de sorumluluğudur” diye konuştu.

Konya Haber - 23:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.