19° Az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.63

Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Mükâfatleri verildi

Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:31 A A

Meram Belediyesi tarafından özel olarak dizayn edilen Tarihi Tantavi Deposunda Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Mükâfat Merasimi düzenlendi.

Törende konuşan Meram Kaymakamı Resul Çelik, “Umarım bu faallik sayesinde gün suratına çıkan kıymetlerimizin daha kalıcı olmasını ve tanınmasına vesile olmasını muvaffak olmuş oluruz” dedi.

“Çok hoş bir organizasyon”

Ankara Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy, “Bayan belediye başkanı dostlarımızla beraber bir bayan belediye başkanımıza davetlisiyiz. Çok hoş bir organizasyonda olduğumuzun farkındayız. Gastronomi çok ehemmiyetli bir alan oldu turizmde. Biz de ilçemizde turizm ve gastronomiyi kullanıyoruz. Ülkemiz bu alanda çok zengin bir kültüre sahip. Çok şükür ki kendi tarihine, kültürüne ve bedellerine sahip çıkan projeler yapan belediye başkanlarımız var. Bu vesileyle Meram Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Asır sonrasının projelerine imza atılıyor”

Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün de, “Meram Belediye Başkanımız bizim idolümüz ve bizim için çok değerli. Burada iki günden beri kalmamın sebebi sayın başkanın Meram’da yaptıklarını görmekti. 1.5 milyon metrekare gibi bir alanda kentsel değişim yapmak her erkeğin değil her insanın harcı değildir. Konya surat sene sonrasının projelerine imza atıyor” dedi.

“Çalışmalara hayran kaldık”

Gümüşhane Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya ise, “Biz de yemek kültürünü geleceğe taşıma ismine çalışma yapan bir belediyeyiz. Bu arada Meram Belediyesi’nin çalışmalarını inceledik ve inanın hayran kaldık. Bir bayan belediye başkanı olarak size çok teşekkür ediyorum. Bu kadar mı hoş çalışma olur? Bu program da mucizevi hoş, allahın izniyle kalıcı ve daim olur” ifadelerini kullandı.

Başkan Toru’dan Nevin Halıcı’ya mükâfat

Konya mutfağının duayeni Nevin Halıcı’ya mükâfatını ibraz eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ise, “Öncelikle burada mükâfat alan tüm firma sahiplerini tebrik ediyorum. Biz tutku ediyoruz ki kültürümüz ismine kimler gayret sarf ediyorsa hepsini mükâfatlandıralım. Ancak muhakkak kriterleri taşıyan şirketler seçildi. Allahın İzniyle yıla genişleyerek programımız devam edecek. Burada özellikle Nevin Halıcı Hanımefendi’yi tebrik ediyorum. Kendisi Konya ve Türk mutfağına senelerce çok majör emek vermiş biridir. Beynelmilel arenada mutfağımızı layıkıyla tanıtan biri olarak mükâfatı aşırısıyla hak ediyor” biçiminde konuştu.

“Mucizevi bir program oldu”

Etin profesörü olarak öğrenilen Cüneyt Asan da, “Tam benliğimle söylüyorum ki bu sene mucizevi bir program oldu. Katkısı olanlara ne kadar teşekkür etsem az olur. Ben bu ülke için elini taşın altına koyan herkese çok hürmet dinliyorum. Hava limanına indiğimizden şu ana kadar vicdanımız neşelendi. Bunun için en başta belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Böyle belediye başkanları olduğu sürece çok süratli bir biçimde yol alacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki sene bu aktifliğe tekerrür geleceğim ve herkesi afallatacak çok değişik bir şeyi buradan çıktığım andan itibaren tasarlayacağım. Zira Konya ve başkan bunu hak ediyor” dedi.

Bu sene Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak mükâfatlarını kazanlar şöyle:

“Besin İmal İşletmeleri Alanında; Kayseri’den ‘Çemen’s’ işletmesi, Araştırma/Analiz/Kitaplar Alanında; Aydan Üstkanat, Görsel Medya Alanında; Selin Koliciler, Hizmet Sektörü Alanında; İbrahim Çeçen Yatırım Holding, Kamu ve Sivil Cemiyet Kuruluşları Alanında; Türk Dünyası Vakfı Ajansı Eskişehir, 2017 Senenin En Zaferli Lokantaları Alanında; Seraf Senenin En Zaferli Şefleri Alanında; Aydın Demir.”

Yedi Bölge Yedi Lezzet Noktası Mükâfatleri ise şöyle:

“Gırık Bahçe Giresun-Giresun/Karadeniz, Çiçek Restoranı-Ankara/İç Anadolu, Kocabaylar-Denizli/Ege, Ombaşılar Kebap-Adana/Akdeniz, Hayat Restoranı-Bursa/Marmara, Kadayıfçı Saim-Diyarbakır/Güney Doğu Anadolu, Günayın Yeri-Ardahan/Doğu Anadolu ve Yerel Mutfak Mükâfatü: Hacı Şükrü Kebap Konutu.”

Ayrıca Nevin Halıcı, Cüneyt Asan, Empero Group, Net Event, Atiker De Luxe ve Hurdacılar şirket yetkilileriyle programın tertip edilmesinde majör katkıları olan belediye çalışanlarına mükâfat verildi.

Akılda şeflerden astro gösteriler

Meram Belediyesi tarafından Tantavi Depoyu önünde ananesel düğün pilavının ikram edildiği faalliklerin ikinci gününde akılda şeflerin gastro gösterileri majör alkış topladı. Ülkemizin önde gelen şeflerinden İran asıllı Hazer Amani ve et profesörü olarak tanınan Günaydın Et Restaurantları Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Yunan Şef ve Yazar Maria Ekmektsioglou, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Tudahog Abudureyimu ile Simayi Wubulikashengmu’nun hakikatleştirdikleri gastro gösteriler majör alaka gördü. Akılda şeflerin elinden çıkan ve Türkiye, İran, Yunanistan ve Çin mutfağından ananesel lezzetleri yansıtan yemekleri tadan izleyiciler şeflere bütün anekdot verdi.

Aşıkların dilinden yemek kültürü

Ateşbaz-ı Veli Faallikleri’nde “Aşıkların Dilinden Yemek Kültürü” isimli program da majör alkış topladı. Konya’dan ve ülkemizin değişik bölgelerinden gelen Yağız Ozan, Yetim Ozan, Zikri Aliyar, Ahmet Poyrazoğlu, Kul Nuri gibi şöhretli ulus ozanları yemek kültürüyle alakalı atışmalar yaptı.

Meram Kaymakamı Resul Çelik ve faallikler kapsamında Konya’da bulunan davetli belediye başkanlarıyla aşıkların atışmasını izleyen Başkan Toru, “Geçen yıl 1. Aşıklar Şölenimizi yapmıştık. Allahın İzniyle bu yıl da yapmak artık farz oldu. Bizim kültürümüzü kültür yapan kıymetler var; mimarisiyle, musikisiyle, yemek kültürüyle, hayat biçimimizle, aşıklarımızla. Aşıklarımız yaşayan kültürün en ehemmiyetli parçalarıdır” dedi.

Törene, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Ankara Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy, Gümüşhane Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, AK Parti Meram İlçe Bayan Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Anadolu Ulus Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, meclis azaları, muhtarlar ve çok rakamda yerli ve yabancı misafir katıldı.

Konya Haber - 15:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.