Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Ateşin kahramanları itfaiyecilerin bir günü

Bütün gün canla başla çalışan, kendi canından önce başkasının canını ve malını ön plandan tutan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin bir günü İhlas Haber Ajansı ekibi göre takip edildi.
Güncel - 16 Ekim 2017 13:59 A A

Bütün gün canla başla çalışan, kendi canından önce başkasının canını ve malını ön plandan tutan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin bir günü İhlas Haber Ajansı ekibi göre takip edildi. Sabahın erken saatlerinde ailesini bırakarak itfaiye merkezine gelen ekipler, arkadaşlarından aldıkları görevi, ettikleri ant ile 24 saat sürdürüyor. Sporla başlayan bir gün eğitimler ve çıkan yangınlara müdahale ile devam ediyor. Yemek başında olmalarına karşın çalan bir zil ile 15 saniye içinde merkezde meydana çıkan itfaiyeciler, başkalarının canını ve malını kurtarmak için kendi canını hiçe sayıyor. Gönüllülüğün ön planda olduğu vurgulayan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, bu kapsamda 3 yılda toplam 5 bin 771 yangına müdahale etti.

İtfaiyeciliğin gönül işi olduğunu bildiren İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün, “Sevmeden yapılacak bir iş değildir. Çoğumuz izinli zamanını itfaiyede geçirir. Çünkü itfaiyecilik güzel bir iş. İnsanlara ve hayvanlara tezgâhtar olma, onları kurtarma, insanı psikolojik olarak rahatlatan bir iş. O yüzden itfaiyede çalışan bir insan artık başka bir birimde çalışamaz yada keyif alamaz. Bütün ömrü, hayatı ve gecesi itfaiye üzerine kuruludur” dedi.

2017’de bin 148 yangına müdahale edildi 

Elazığ İtfaiyesi olarak 108 personel ile 3 vardiya halinde atama yaptıkların aktaran Başgün, “Her vardiyada 30 tane personel var. Elazığ’ı 2 noktadan yöneticilik ediyoruz. Merkez binamız ve bunun yanında Abdullahpaşa Mahallesinde şubemiz var. Önümüzdeki sene de Çaydaçıra Mahallesine bir şube açacağız. 24 meslek 48 saat müsade esasına göre çalışmaktayız. Önemli olaylarda 108 personelimizin tamamını toplamaktayız. 2015 yılında 2 bin 615 yangına müdahale ettik. Bunun yaklaşık 950’si ilçelerde beldelerde oldu. bunun dışında 700’ ya yakın kurtarma olaylarını müdahale ettik. 2016’da 2 bin 8 yangına müdahale ettik. Yeniden bunun 750 si ilçelerde oldu. başkaca bu sene müdahale ettiğimiz yangın sayısı ise bin 148’dir” diye konuştu.

“3 farklı hayatı aynı anda yaşıyoruz”

İtfaiyeciliğin tanrısal bir iş olduğunu vurgulayan 10 takvim itfaiye eri Ahmet Serdar Kılıç ise, “Bir insan evladını evladı olduğu için yok verdiği emek için sever. Biz itfaiyeye emek verdik. Verdiğimiz emek içinde itfaiyeyi çok seviyoruz. Bu bir gönül işidir. aklı başında olan her insanın yapabileceği bir iş yok. Maddiyatla alakası yok. Kayıtlı bir süre yaptıktan sonra aldığınız duaları, kurtardığınız canları gördükten daha sonra gönülden bağlanıyorsunuz. Bundan Böyle bu gönül bağının yerini maddiyat doldurmuyor. Buraya geldiğimizde çocuklarımız minimum bizim dek evhamlı. Biz buraya geldiğimiz vakit yarın döneceğiz diye bir garantimiz değil. Karşılaştığımız olayları giderken bütünüyle bilmiyoruz. Ara Sıra fazla ufak bir yangına gidiyoruz ama koskocoman bir yangınla karşılaşabiliyoruz. Biz akşamları ve sabahları çocuklarımızla helalleşerek evden çıkıyoruz. Çocuklarımız bizi görmeden onların alınlarından öpüp, eşlerimizle helalleşiyoruz. 24 saat buradayız. Ev, meslek ve olay anımız var. 3 farklı hayatı aynı anda yaşıyoruz” diye konuştu.

“Bu meslek kalp ve özveri istiyor”

İnsanların canını ve malını her türlü şiddet şartlarda kendi hayatlarını hiçe sayarak kurtardıklarını dile getiren 10 takvim itfaiye eri Murat Dolu ise, “Bu bir gönüllülük esasıdır. Ben 10 takvim itfaiye personeliyim. Bu iş bir meslekten öte yürek ve özveri ister. Çünkü gönüllülük olmasa, o ateşin içine kendini atamıyorsun. Bir bakıyorsun ateşin içerisinde ırk zor durumda. Canı ve malı içeride. Onun o şiddet durumuna çare edinmek istiyorsun. O süre bütün aileni, malını ve her şeyini unutuyorsun. Adamakıllı ona yoğunlaşıyorsun” şeklinde konuştu. 

Kamil Can Kılıç-Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu
 

Güncel - 13:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]