22° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Avrupa Obezite Günü

Sağlık - 22 Mayıs 2016 18:05 A A

SİVAS (AA) – Sivas Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, psikolojik problemler ve kullanılan bazı ilaçların obezite oluşmasında etkili olduğunu bildirdi.

Sağlam, Avrupa Obezite Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, obezitenin, sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi olarak tanımlandığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteyle mücadele ettiğini hatırlatan Sağlam, “Yetişkin bireylerde obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması kullanılmakta ve genellikle Beden Kitle İndeksi (BKİ) esas alınmaktadır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kilogram), boy uzunluğunun (metre) karesine bölünmesiyle elde edilen bir değerdir.” ifadesini kullandı.

Sağlam, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğinin obeziteyi tetikleyen önemli faktörlerin olduğunu belirterek, “Bu faktörlerin yanı sıra yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyo-kültürel etmenler, gelir durumu, hormonal ve metabolik etmenler, genetik etmenler, psikolojik problemler, kullanılan bazı ilaçlar ve sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama bireylerde obezite oluşmasında etkili olmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Fazla kiloluluk ve obezitenin, vücut sistemleri ve psiko-sosyal durum üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı sağlık soruna sebep olduğuna dikkat çeken Sağlam, şunları kaydetti:

“Bunların başında koroner arter hastalıkları, hipertansiyon, inme, insülin direnci, tip 2 diyabet hastalığı, dislipidemi, reflü, karaciğer yağlanması, kanser ve psikolojik sorunlar gelmektedir. Ayrıca bireylerde obeziteyle birlikte bu hastalıklar mevcut olduğunda obezite durumunun düzeltilmesi ile bu hastalıklarda iyileşmeler meydana gelebilmektedir. Obezite oluşumunun önlenmesinde başta yeterli-dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite yapma alışkanlığı olmak üzere sağlıklı yaşam davranışlarının kazanılması çok önemlidir. Bu vesileyle tüm halkımıza sağlıklı günler diliyorum.”

Sağlık - 18:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.